avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate semiangry

Activitate semiangry

Multumesc
Buna ziua,
Doresc sa imi iau concediu fara plata din motive personale.
Este nevoie sa am in vedere o perioda de preaviz atunci cand avansez cererea catre angajator?

Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,
Multumesc pentru indrumare. Le voi cere decizia de asociatie de locatari care posibil exista caci ei cativa anunta sedinta, Daca nu vin destui, si nu vin, se reprogrameaza. Asa ca se aduna 6-7 si decid ce le comvine.
Dar chiar si asa este eu zic ca este o decizie ilogica si inechitabila si nu te poti opri sa iti pui intrebarea "cui foloseste".
Eu daca dau citirea cu intraziere pur si simplu nu stiu la ce se raporteaza ei cand imi calculeaza cheltuielile din luna cu citirea la zi. Posibil sa platesc de la ultima citire data.
Te doare mintea.

Scuze pentru erorile de typo din mesajul initial.

Week-end placut
Buna seara,
Avem o cutuma in asociatia noastra de locatari, anume ca aceia care nu reusesc sa dea citirea la apa intr-o luna platesc in plus 'pierderile'. Ca sa ma explic, datele problemei sunt dupa cum urmeaza:
> presupunem ca N-2 apartamente au dat citirea la timp si au un consum cumulat e X mc
> 2 apartamente nu au dat citirea la timp.
> consumul de apa inregistrat pe scara sa zicem este de Y mc (unde Y substantial mai mare ca X) probabil datorita pierderilor sau subraportarii
Diferenta Y-X mc va fi acoperita de cei din cele 2 apartamente care nu au dat citirea.
Asa se face ca eu pentru luna trecuta am fost incarcata cu 29 mc apa rece si 49 mc apa calda, in conditiile in care eu sunt o persoana intr-o garsoniera, iar consumul meu mediu lunar este mult mai mic.
Unde mai pun ca daca celalalt intarziat la citire locuieste intr-un apartament de 3 camere ,3 persoane, . Impartim la jumatate consumul nejustificat de apa Y-X.
Mie nu mi se pare OK o astfel de decizie interna. De unde pot sti eu daca nu cmva platesc ce nu raporteaza altii, caci nu le pot verifica eu contoarele de apa; citirea este data individual, nimeni nu verifica.
M-am oderit sa le fac statistici, sa le fac estimate de consum lunar sau trimestrial pe apartamente, consumuri maxime, minime, whatever in baza datelor istorice, an sugerat sa platim eventual o luna, doua, trei inainte, daca asta e problema, ca un fond de rulment pentru apa. Dar ei refuza si eu ma tot gandesc ca daca o regula stupida nu se schimba de ani de zile si eu o incasez sistematic este pentru ca serveste cuiva anume, Cei ocupati ssau plecati din localitate care nu reusesc sa dea citirea lunara ca pe vremea lui Ceasescu platesc oalele sparte. Situatia este si mai aberanta. Daca plec 2 luni din tara, conform regului lor eu tot voi pati zeci de metri cubi. NU mi se pare corect si nici logic.
Este acceptabila o astfel de regula interna, conforrm legilor curente.?Exista o solutie prin care sa contest o astfel de 'regula'?

Multumesc foarte mult daca ma veti lumina si/sau indruma cum sa procedez pentru a combate stupizenia retrograda de secol 20.