avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate Pafulik

Activitate Pafulik

Atunci haideti ca reformulez intrebarea: dupa noua legislatie, cea care prevede plata stimuentului de reinsertie pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului, eu sunt protejata de aceasta lege pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului,nu? Copilul meu face 2 ani in aprilie 2018 moment in care eu implinesc 6 luni de la data reluarii activitatii (m-am intors in campul muncii in oct 2017) iar teama mea mare este ca poate exista posibilitatea interpretarii legii in avantajul angajatorului iar acesta sa ma poata da afara motivand ca au trecut cele 6 luni de acomodare dupa CCC.
Multumesc inca o data! Exista in lege vreun articol care face referire la definitia termenului de "reintoarcere definitiva"? Incerc doar sa ma asigur ca sunt acoperita de lege. Zi frumoasa
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti explica ce inseamna "extinderea interdictiei cu 6 luni de la data reintoarcerii definitive in unitate"? Mai exact care este data reintoarcerii definitive? Data la care inceteaza plata stimulentului? Multumesc inca o data!
Buna ziua. Daca primesc stimulent de reinsertie in munca, mi se poate restructura postul? Pot fi concediata pe motiv ca se fac restructurari? Eu am intrat in CCC de la o alta companie iar la intoarcerea din CCC mi-am schimbat angajatorul (lucrez la compania actuala de 4 luni). Mentionez ca e vorba doar de postul meu, chiar daca mai sunt inca 5 posturi identice cu al meu (motivatia fiind ca trebuiau sa aleaga din cele 6 posturi disponibile si cum eu sunt ultima venita...).
Buna Ziua! La compania la care lucrez, conducerea s-a trezit peste noapte ca vor sa lucram si in sarbatorile legale, anuntandu-ne de pe o zi pe alta ca trebuie sa mergem la munca si in anumite zilele libere dupa cum le convine desi avem CM cu 8h/zi de luni pana vineri. Im urma refuzului de a merge la munca in zilele libere de sarbatori legale, au inceput sa puna presiune pe noi spunandu-ne ca sa ne dam demisia daca nu vrem sa muncim. De curand ne-au obligat sa caram saci cu sare de cate 25kg fiecare in anumite locatii pt. prevenirea inghetului, fara a ne intreba daca putem cara acele greutati in conditiile in care in mod obisnuit avem de carat doar colete de max 5-6 kg prin natura jobului. Eu sunt diagnosticat cu hernie de disc, deci clar nu pot cara sacii cu sare, conducerea chiar sugerandu-mi sa platesc pe cineva sa ii care in locul meu. As dori sa stiu ce pot face in sensul asta pt ca m-au amenintat cu sanctiuni, chiar demiterea daca nu car 25kg×40=1tona de sare. Precizez ca nu am facut medicina muncii si nici protectia muncii de cand lucrez la actualul loc de munca, adica de 2 ani si nici nu am primit vreun avertisment sau nu am incalcat ROI . Multumesc