avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana1906

Activitate Ioana1906

Este o informatie primita de la un jurist, de aceea vreau sa o verific. Si cum este prima oara cand am de a face cu un deces al unui parinte si nu prea sunt echipata emotional sa fiu super alerta si calare pe situatie, imi este teama sa nu fac nefacute din lipsa de informatie. :-)
Gratuitate acte dupa deces

Buna ziua!

In urma decesului mamei si pregatirea succesiunii, am inteles ca exista o gratuitate de 6 luni pentru anumite, fara sa am precizari.
Cum termenul este foarte aproape, imi puteti confirma va rog aceasta informatie si la ce acte se aplica exact legat de succesiune?
Inteleg ca nu este vorba despre succesiune in sine, care se poate face in 2 ani.

Multumesc frumos!

Răspuns la discuția Reparatii intre proprietari
Multumesc frumos de raspens si lamwuriri, va doresc o seara linistita!
Răspuns la discuția Reparatii intre proprietari
Buna dimineata si multumesc de raspunsul prompt!

Din dorinta de a fi precisa, v-am confuzat.
Teava responsabila de infiltrare este orizontala si este cea de scurgere a balconului vecinului de sus, asa cum am explicat - nu este o teava comuna verticala. Toata stricaciunea vine de la ea (a fost inchisa intr-o nisa de-a lungul unui perete intreg in apartamentul unde stau).
Aceasta teava (care trebuie schimbata) trebuie intepata intr-o teava de evacuare a blocului (care ea este comuna si trebuie si ea schimbata fiind veche), de unde interventia si partea administratiei blocului.

Multumesc!
Buna seara,

Sunt chiriasa si am o problema de infiltratie din cauza scurgerii terasei vecinului de deasupra. Stau intr-un bloc din anii 40, care nu a fost renovat, deci tevile sunt cele originale. Cand s-a constatat ca este vina exclusiva a vecinului meu de sus, problema provenind de la teava originala care e perforata (eu am chemat instalatorul blocului), intai a considerat ca lucrarile de renovare (refacerea nisei care ascunde teava cu pricina) nu sunt responsabilitatea lui. Cum nu are nicio certitudine ca nisa este facuta la constructia blocului (cu toata ca am gasit in nisa ziare din anii 1938) si nu recent, prin urmare cere planul original al blocului ca sa faca el si aceasta reparatie.

Dupa o discutie cu administratia blocului, pentru ca ar trebui reparata si schimbata in plus si o teava comuna de scurgere, vecinul a hotarat cu administratia blocului sa imparta costurile lucrarii, fara renovatie. Iar acum, dupa 2 saptamani de adus multi alti mesteri si negocieri, au hotarat ca spargerea nisei (care a fost necesara pentru determinarea problemei) sa fie achitata de proprietarul meu. Care la randul lui, considera ca eu am de platit jumatate din ea.

Va rog sa-mi spuneti:
- care sunt conditiile exacte prevazute de lege privind reparatia unei daune din cauza exclusiva a unui vecin
- care sunt conditiile in care un chirias trebuie sa achite o reparatie, cum personal stiu ca in asa o situatie chiriasul nu are nimic de platit.

Multumesc!