avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gratuitate acte dupa deces Buna ziua! In urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gratuitate acte dupa deces Buna ziua! In urma decesului mamei ...

Gratuitate acte dupa deces

Buna ziua!

In urma decesului mamei si pregatirea succesiunii, am inteles ca exista o gratuitate de 6 luni pentru anumite, fara sa am precizari.
Cum termenul este foarte aproape, imi puteti confirma va rog aceasta informatie si la ce acte se aplica exact legat de succesiune?
Inteleg ca nu este vorba despre succesiune in sine, care se poate face in 2 ani.

Multumesc frumos!

Cel mai recent răspuns: Ioana1906 , utilizator 23:08, 8 Februarie 2023
Nu exista o astfel de gratuitate.
E o informație din categoria "telefonul fără fir".
6 luni era termenul de opțiune succesorala, conform vechiului Cod civil, aplicabil deceselor pana la 1 octombrie 2011.
Este o informatie primita de la un jurist, de aceea vreau sa o verific. Si cum este prima oara cand am de a face cu un deces al unui parinte si nu prea sunt echipata emotional sa fiu super alerta si calare pe situatie, imi este teama sa nu fac nefacute din lipsa de informatie. :-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masa succesorala anatanase86 anatanase86 Vreau sa deschid succesiunea si as dori sa stiu care este perioada de reducere pt masa succesorala (daca exista asa ceva) de la data decesului si cat ar fi ... (vezi toată discuția)
Succesiunea Nita Lacramioara Nita Lacramioara Ce reprezintă termenul dat de la decesul defunctului, până la dezbaterea succesiunii? In articolul publicat pe siteul Dvs, specifică doar termenul de 2 ani ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune ElenaMihaela ElenaMihaela Buna ziua! Strabunicul meu a decedat pe 20 octombrie 2009. Singurul descendent este bunicul meu. Strabunica nu mai traieste (deci nu exista sot ... (vezi toată discuția)