Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gratuitate acte dupa deces Buna ziua! In urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gratuitate acte dupa deces Buna ziua! In urma decesului mamei ...

Gratuitate acte dupa deces

Buna ziua!

In urma decesului mamei si pregatirea succesiunii, am inteles ca exista o gratuitate de 6 luni pentru anumite, fara sa am precizari.
Cum termenul este foarte aproape, imi puteti confirma va rog aceasta informatie si la ce acte se aplica exact legat de succesiune?
Inteleg ca nu este vorba despre succesiune in sine, care se poate face in 2 ani.

Multumesc frumos!

Nu exista o astfel de gratuitate.
E o informație din categoria "telefonul fără fir".
6 luni era termenul de opțiune succesorala, conform vechiului Cod civil, aplicabil deceselor pana la 1 octombrie 2011.
Este o informatie primita de la un jurist, de aceea vreau sa o verific. Si cum este prima oara cand am de a face cu un deces al unui parinte si nu prea sunt echipata emotional sa fiu super alerta si calare pe situatie, imi este teama sa nu fac nefacute din lipsa de informatie. :-)