Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Vreau sa deschid succesiunea si as dori sa stiu care este perioada de reducere pt masa succesorala (daca exista asa ceva) de la data decesului si cat ar fi procentul
anatanase86, utilizator
Reducerea consta in faptul că dacă dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, sunteti scutit de plata impozitului de 1% din valoarea masei succesorale, urmând să achitați doar taxele notariale.
Multumesc pt raspuns, auzisem ca ar exista o reducere notariala sau din impozitul pe masa succesorala daca deschid succesiunea in termen de 6 luni de la dala decesului din acest motiv am intrebat.
Informația e din categoria telefonul fără fir.
6 luni era termenul de opțiune succesorala conform vechiului Cod civil
Reducerea de taxe notariale se aplica in cazul terenurilor situate în extravilan, care au făcut parte din programul național de înregistrare sistematică.
2 ani de la deces este termenul până la care nu se achita impozitul pe masa succesorala.