Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor

Dupa decesul tatalui meu in data de 13 iunie 2014, in cat timp trebuie facuta succesiunea intre mostenitori, adica mama mea, sora mea si cu mine.
Nu este o perioada de decadere din acest drept. Insa daca dezbateti succesiunea in maxim doi ani de la deces, veti fi scutiti de plata impozitului.
Auzisem de un termen de maxim 6 luni, caz in care ar fi fost o scutire de taxe, dar cine mi-a dat aceasta informatie nu mi-a dat mai multe explicatii.
otilia64, utilizator
Nu exista termen de scutire de taxe, se plateste onorariul notarului si taxe de intabulare daca aveti imobile intabulate. Aveti un termen de 1 an de optiune succesorala in care puteti accepta expres sau renunta la succesiune prin declaratii notariale iar pana in 2 ani de zile de la deces nu platiti impozit catre stat 1% calculat la valoarea masei succesorale.