Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii intre proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii intre proprietari

Buna seara,

Sunt chiriasa si am o problema de infiltratie din cauza scurgerii terasei vecinului de deasupra. Stau intr-un bloc din anii 40, care nu a fost renovat, deci tevile sunt cele originale. Cand s-a constatat ca este vina exclusiva a vecinului meu de sus, problema provenind de la teava originala care e perforata (eu am chemat instalatorul blocului), intai a considerat ca lucrarile de renovare (refacerea nisei care ascunde teava cu pricina) nu sunt responsabilitatea lui. Cum nu are nicio certitudine ca nisa este facuta la constructia blocului (cu toata ca am gasit in nisa ziare din anii 1938) si nu recent, prin urmare cere planul original al blocului ca sa faca el si aceasta reparatie.

Dupa o discutie cu administratia blocului, pentru ca ar trebui reparata si schimbata in plus si o teava comuna de scurgere, vecinul a hotarat cu administratia blocului sa imparta costurile lucrarii, fara renovatie. Iar acum, dupa 2 saptamani de adus multi alti mesteri si negocieri, au hotarat ca spargerea nisei (care a fost necesara pentru determinarea problemei) sa fie achitata de proprietarul meu. Care la randul lui, considera ca eu am de platit jumatate din ea.

Va rog sa-mi spuneti:
- care sunt conditiile exacte prevazute de lege privind reparatia unei daune din cauza exclusiva a unui vecin
- care sunt conditiile in care un chirias trebuie sa achite o reparatie, cum personal stiu ca in asa o situatie chiriasul nu are nimic de platit.

Multumesc!
Ioana1906, utilizator
Daca un vecin se face vinovat de producerea de stricatiuni,prejudicii este obligat sa acopere valoarea cestora
Dv ati precizat
problema provenind de la teava originala care e perforata
,deci nu este culpa vecinului
Mai mult fiind imstalatie verticala in nisa reprezinta parte comuna asociatia de proprietari fiind responsabila pentru intretinerea si reparatia acesteia
referitor la obligatiile de plata ale chiriasului ,acestea trebuiesc concret prevazute in contractul de inchiriere incheiat cu proprietarul spatiului
Buna dimineata si multumesc de raspunsul prompt!

Din dorinta de a fi precisa, v-am confuzat.
Teava responsabila de infiltrare este orizontala si este cea de scurgere a balconului vecinului de sus, asa cum am explicat - nu este o teava comuna verticala. Toata stricaciunea vine de la ea (a fost inchisa intr-o nisa de-a lungul unui perete intreg in apartamentul unde stau).
Aceasta teava (care trebuie schimbata) trebuie intepata intr-o teava de evacuare a blocului (care ea este comuna si trebuie si ea schimbata fiind veche), de unde interventia si partea administratiei blocului.

Multumesc!
In urma precizarilor dv ,rezulta fara putinta de tagada ca este vorba despre instalatie parte individuala care intra in responsabilitatea exclusiva a proprietarului
Multumesc frumos de raspens si lamwuriri, va doresc o seara linistita!