avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate Malaies

Activitate Malaies

da, inteleg problema e ca numa nu se proceseaza cererile pt declaratii si deja au facut de ff mult timp,, aiurea cu ambasadele/consulatele
Buna ziua,
Mama mea doreste sa faca succesiune dupa ce a decedat tatal meu.
Fratii mei sunt in straintate 1 in austria si 2 in spania si au incercat sa isi faca programare la consulat pentru emiterea unei declaratii de renuntare la succesiune.
Problema este ca au facut acum 2 sapt cererile si inca sunt tot in procesare si nu isi pot face programare si nici nu primesc un raspuns concret de la consulat cand v-a fi solutionata programarea.

Intrebarea mea ar fi : nu este o alta solutie sa faca ei aceste cereri, sa isi faca foile aceastea in straintate la notari, sau nu ar fi o posibilitate ca notarul sa ii sune sa vorbeasca video cu ei si sa ii poata vedea si sa isi dea acordul pentru renuntarea la succesiune.
Va multumesc pentru raspuns
Multumesc pentru raspuns. Dar totusi daca toti sunt deacord s-ar putea ipoteca inainte de a se face succesiunea?
Buna ziua,
doresc sa imi scot un credit iar ca ipoteca va fi casa tatalui si a mamei mele.
Am 3 frati dar sunt in strainatate si tatal meu a decedat.
Intrebarea ar fi : cand se face ipoteca e suficient sa semneze mama mea s-au doar daca vin in tara si semneaza si frati mei?