avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate nicolnic

Activitate nicolnic

Am doua terenuri in Bucuresti, pentru care nu am reusit inca sa fac toate actele necesare. Pentru unul am doar testamentul prin care l-am mostenit, iar pentru al doilea am o hotarare judecatoreasca (l-am obtinut in instanta prin uzucapiune). Pentru nici unul din ele nu am facut carte funciara sau alte acte. Am doar impozitele platite la zi.
Vreau sa stiu daca le pot vinde in aceste conditii. Imi este teama sa le scot pe piata, din cauza speculantilor si a altora care se ocupa cu afaceri imobiliare ilegale. Le pot vinde in aceste conditii, si la ce anume trebui sa fiu atenta?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția suspendare activitate
Am un srl infiintat in 2002 pe care nu mai am activitate. In 2004 am suspendat activitatea pe 3 ani. Nu am redeschis-o oficial pentru ca nu am lucrat deloc cu ea. Am depus la finante declaratiile 100 si 300 trimestrial plus cele semestriale.Nu am depus insa niciodata bilantul la registrul comertului. Intrebara mea este: pot sa o mai bag inca odata in suspendare? Pentru ca in prezent nu imi permit s-o lichidez si nu vreau sa platesc impozitul forfetar.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Chitanta de mana
Am ramas restanta 2 ani la impozit si la inceputul anului cand m-am dus sa il platesc am aflat ca este el trecut pe rol. Dar nu a intrat in posesia imobilului niciodata. Doar eu si familia am fost acolo, si l-am intretinut. Pe urma am aflat si ca a incercat sa-si faca cadastru dar a primit respingere. Deci omul asta nu a calcat niciodata pe acolo.
Am o mare nelamurire. Pe scurt, un individ printr-o chitanta de mana falsa, si-a facut rol la administratia financiara pe un imobil pe care eu l-am primit mostenire dar nu apucasem sa-mi fac rol. Mentionez ca eu am testament si certificat de mostenitor. Cei de la administratie sustin sus si tare ca mai nou, conform legii, acea chitanta este valabila si constituie un act legal translativ de proprietate.
Se poate asa ceva? Si daca da, conform carei legi? Sincer, mi se pare absurd.