avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1139 soluții astăzi
Forum Activitate Necunoscut13

Activitate Necunoscut13

Răspuns la discuția Factura restanta
Ma scuzati pentru exprimarea deficitara. As fi vrut sa stiu daca se mai pot primi facturi de regularizare dupa schimbarea furnizorului de energie de la cel precedent,dupa 3 luni de la semnarea noului contract. Despre acest lucru as dori o parere. Multumesc
Buna ziua.
Doresc ca in urmatoarele randuri sa prezint situatia actuala personala cu un furnizor de energie.
Anul trecut,2019, am semnat contractul cu un furnizor de energie electrica. Toata partea birocratica legata de acest lucru a fost rezolvata,fara nici un impediment. Intr-un interval de 8 luni de la data semnarii contractului am asteptat emiterea facturilor de consum,dar nimic. Dupa aceste 8 luni am luat legatura cu furnizorul respectiv,explicandu-ne ca s-a produs o eroare de sistem si ca nu am fost inregistrata cu consum in aceasta perioada. In urma demersurilor efectuate de acestia s-a emis o factuta in valoare de 780 lei pentru perioada mai sus mentionata. Dupa plata aceste facturi am hotarat sa schimb furnizorul de energie,in luna octombrie. In luna decembrie a fost emisa o factura restanta din partea furnizorului precedent in valoare de 269 lei. "Cazul" a fost predat unei firme de recuperari a datoriilor care la momentul actual ma asalteaza cu telefoane.
As vrea sa stiu daca si de data aceasta este vorba de o eroare din partea furnizorului precedent sau acea factura trebuie platita pe motive intemeiate. Tin sa mentionez ca cei de la firma de recuperari mi-au enuntat ca motivul emiterii facturii de 269 lei ar fi regularizarea,in urma rezilierii contractului cu acestia. As dori o parere. Multumesc frumos!
Inainte să deschid taxa de succesiune doresc să fiu cât mai informat.
Dar în ce situație nu aș putea să obțin dreptul de proprietate ? Bineinteles,din moment ce deschid taxa
Și ați putea să imi dati câteva detalii despre cum stă treaba în instanță? Ce presupune întreaga procedură
Bună ziua. Locuința familiei mele se află pe numele tatălui, acesta a decedat cu ceva ani in urmă. Soția lui,adică mama mea biologică este încă în viață și dorim să înaintăm o taxă de succesiune. Țin să menționez că de la căsătoria mea până în prezent am locuit în aceeași casă cu părinții mei,de asemenea,suntem 3 frați. Problema este alta,fratele meu nu dorește să își cedeze partea din moștenire în favoarea mea pentru a putea deschide taxa. M-am consultat cu mai mulți avocați, iar aceștia m-au sfătuit să îl dau în judecată,dar eu sunt putin preocupat de acest lucru deoarece,din câte am înțeles ,se va aduce o echipă de experți evaluatori, iar în momentul în care aceștia vor face evaluarea locuinței și a terenului va trebui să am asupra mea acte doveditoare ale bunurilor achiziționate de mine,eu neavând aceste acte pe toate bunurile locuinței. Ce mă sfătuiți să fac ? Multumesc frumos