Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura restanta
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura restanta

Buna ziua.
Doresc ca in urmatoarele randuri sa prezint situatia actuala personala cu un furnizor de energie.
Anul trecut,2019, am semnat contractul cu un furnizor de energie electrica. Toata partea birocratica legata de acest lucru a fost rezolvata,fara nici un impediment. Intr-un interval de 8 luni de la data semnarii contractului am asteptat emiterea facturilor de consum,dar nimic. Dupa aceste 8 luni am luat legatura cu furnizorul respectiv,explicandu-ne ca s-a produs o eroare de sistem si ca nu am fost inregistrata cu consum in aceasta perioada. In urma demersurilor efectuate de acestia s-a emis o factuta in valoare de 780 lei pentru perioada mai sus mentionata. Dupa plata aceste facturi am hotarat sa schimb furnizorul de energie,in luna octombrie. In luna decembrie a fost emisa o factura restanta din partea furnizorului precedent in valoare de 269 lei. "Cazul" a fost predat unei firme de recuperari a datoriilor care la momentul actual ma asalteaza cu telefoane.
As vrea sa stiu daca si de data aceasta este vorba de o eroare din partea furnizorului precedent sau acea factura trebuie platita pe motive intemeiate. Tin sa mentionez ca cei de la firma de recuperari mi-au enuntat ca motivul emiterii facturii de 269 lei ar fi regularizarea,in urma rezilierii contractului cu acestia. As dori o parere. Multumesc frumos!
„As vrea sa stiu daca si de data aceasta este vorba de o eroare din partea furnizorului precedent” - cum am putea ști noi asta?
Verificați factura, indexul facturat, solicitați oficial informații, etc.
Ma scuzati pentru exprimarea deficitara. As fi vrut sa stiu daca se mai pot primi facturi de regularizare dupa schimbarea furnizorului de energie de la cel precedent,dupa 3 luni de la semnarea noului contract. Despre acest lucru as dori o parere. Multumesc
tot în contract ar trebui să găsiți o astfel de informație.