Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Certificate verzi facturate dupa 6 luni de la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Certificate verzi facturate dupa 6 luni de la incheierea contractului

Pana la data de 30.06.2012, am avut contract cu un furnizor de energie electrica, dupa care am lucrat cu alt furnizor de energie. La data de29 martie 2013 prima firmă furnizoare imi factureaza o valoare reprezentand certificate verzi.Este corect sa imi factureze acum la 6luni dupa incetarea contractului.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
În factura emisă pentru consumatorii finali se cuprinde valoarea certificatelor verzi corespunzătoare cantității de energie electrică activă consumate începând cu data de intrare în vigoare a Legii 134/2012.
Valoarea certificatelor verzi facturate este regularizată în anul următor, până cel târziu în luna septembrie, în funcție de cota anuală realizată și de prețul la care au fost tranzacționate certificatele verzi de către furnizor, deci se poate să fiți facturat abia acum, chiar dacă a încetat contractul.
mediator_comeaga, utilizator