avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate juristar

Activitate juristar

Buna ziua.
Am un subiect dificil. Parerile din practica sunt pro si contra.
Treebuie oare un composesorat sa plateasca impozitul pe dividendele din profitul obtinut in anii 2009 si 2010, dividende care s-au impartit membrilor composesori?
In statul de functii figurez cu functia de: Resurse umane.

Imi poate cineva sa-mi spuna, conform prevederilor legale, aceasta denumire este o functie care implica studii superioare sau studii medii?
Ca pregatire am si cursul de MRU, inginer silvic, jurist, liceul silvic etc.
Va multumesc. Exact aceste lucruri doream sa le ciresc. Da, daca omul pleaca in armata in termen de 15 zile de la incetarea activitatii in vederea satisfacerii stagiului militar si dupa armata se intoarce in termen de 3ö de yile, constituie continuitate in munca. Am sesizat ca in practica sunt fel de fel de interpretari, dar unde legea nu zice in mod concret ca trebuie scazuta aceasta perioada, desi nu constituie stagiu de cotizare, nu vad de ce ar fi cineva care sa interpreteze in defavoarea omului, chiar daca , la prima vedere constituie o majorare a fondului de salarii si ar putea fi imputata de vreun revizor. Va multumesc din suflet' Cu mult drag: Juristar.
Intotdeauna, eu la sporul de vechime platit pe statul de plata am luat in calcul si perioada armatei.
Daca exista vreun articol de lege care sa specifice in mod concret ca armata nu se ia in calcul atunci cand acordam sporul de vechime in munca?
Va multumesc! Cu multa dragoste: Juristar.