avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate afgncaap

Activitate afgncaap

Buna ziua,

Am achizitionat recent o replica a unei sabii medievale in scara 1:1 complet functionala pentru o colectie personala si valoare istorica.

Conform legii, acest obiect indeplineste (si depaseste) toate aceste conditii:

a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiș dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă.

Am sunat la departamentul Arme al Politiei Romaniei dar au spus ca ei se ocupa doar de arme de foc.

Ma intreb daca este necesar sa declar acest obiect unei institutii guvernamentale si cum pot proceda in acest sens.

Va multumesc anticipat!
Sigur, asta era situatia pana de curand.

Acum compania vrea sa lucram in plus fata de programul stabilit in contract, fara nici un fel de plata suplimentara, ca sa atingem numarul de ore lucratoare din luna respectiva.

De exemplu:

Număr zile lucrătoare Octombrie 2019: 23 zile, respectiv 184 h pentru normă întreagă; Asta aplicat la un program de Luni pana Vineri.

In cazul meu, pentru aceasta luna imi ies 176 ore lucrate.

Angajatorul spune ca trebuie sa lucrez o zi in plus ca sa ating 184.

Intrebarea mea este daca exista o obligatie sa lucrez 184 cat timp eu imi respect programul din contract
Buna ziua,

Imi cer scuze pentru confuzie. Eu unul lucrez de Luni pana Joi inclusiv, Vineri si Sambata am doua zile libere apoi lucrez inca o zi Duminica. Asta vine la 5 zile din 7, 40 ore pe saptamana.
Buna seara,

Nu sunt sigur daca inteleg intrebarea.

Durata de lucru este de 8 ore pe zi. Pauza de 1 ora nu este platita asa ca stam la munca efectiv 9 ore in fiecare zi.

Am inteles corect?
Buna ziua,
In compania pentru care lucrez, pana de curand, se adjusta valoarea orelor lucrate in fiecare luna ca sa ne poata fi platit un salariu fix.

De luna aceasta, am fost informati ca va trebui sa lucram in plus in anumite luni ca sa "ne iasa orele" in functie de cate zile lucratoare are luna in curs.

Noua nu ne ies fix acele ore deoarece avem program inegal. Adica, multi lucreaza 5 zile pe saptamana dar una din zile pica Sambata sau Duminica.

In contractul de munca scrie ca trebuie sa lucram 8 ore pe zi/40 ore pe saptamana.

Este legal sa ne ceara sa lucram in plus fata de ce avem in contract?

Va multumesc!
Buna ziua,

In firma la care lucrez, in Regulamentul de Ordine Interioara, spune ca avem la dispozitie 3 luni sa ne programam zilele de de concediu ramase de pe anul precedent. Nu este specificat care sunt consecintele in cazul in care nu iti faci programarea.
In codul muncii spune ca ai la dispozitie 18 luni, daca inteleg corect.

Intrebarea mea este care din cele doua are prioritate. Trebuie sa luam in considerare ROI-ul sau Codul Muncii in aceasta situatie?

Va multumesc anticipat