avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate Algoritm7

Activitate Algoritm7

In 2020, in urma decesului mamei si a dezbaterii succesorale, casa parinteasca a fost trecuta pe numele meu si al surorii mele.

Sora mea locuieste in Norvegia din 2010 si mai are un apartament proprietate personala pe numele ei si al sotului in tara, deci nu locuieste nici in acel apartament,

Desi locuiesc numai eu in casa parinteasca, am platit atat in 2023, cat si in 2022, taxe si impozite la Primaria Galati pentru 2 persoane (384, 20 lei in 2022 si 401, 36 lei in 2023) desi repet sora mea nu locuieste la aceasta adresa, si nu locuieste nici in Romania.

Vi se pare corect sau legal? Eu consider a fi furt in toata regula , jaf cu acte in regula pentru a finanta furtul unor.......Parerea dvs?

Multumesc
Am fost inselata de o firma de prestari servicii in ceea ce priveste inlocuirea acoperisului .Materiale proaste, executie necorespunzatoare ,defectuoasa,si pret mult umflat.Chiar foarte mult. Am contract incheiat cu ei.Am depus deja o reclamatie la Protectia Consumatorului, dar am fost sfatuita de un vecin avocat pensionar, sa depun plangere si la Parchetul de langa Judecatoria Galati(penal) pentru inselaciune, desi cei de la Protectia consumatorului afirma ca nu se pot derula 2 anchete in paralel.,iar cei de la Procuratura nu ar avea mijloacele necesare de a actiona.Sau , sa angajez un avocat si sa ii actionez in instanta la Tribunal(civil) .Deci.....civil sau penal? Unde am mai multi sorti de izbanda? Paguba trebuie recuperata. Este vorba de casa mamei mele, in varsta si tintuita la pat , datorita bolii.Multumesc