Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In 2020, in urma decesului mamei si a dezbaterii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In 2020, in urma decesului mamei si a dezbaterii succesorale, ...

In 2020, in urma decesului mamei si a dezbaterii succesorale, casa parinteasca a fost trecuta pe numele meu si al surorii mele.

Sora mea locuieste in Norvegia din 2010 si mai are un apartament proprietate personala pe numele ei si al sotului in tara, deci nu locuieste nici in acel apartament,

Desi locuiesc numai eu in casa parinteasca, am platit atat in 2023, cat si in 2022, taxe si impozite la Primaria Galati pentru 2 persoane (384, 20 lei in 2022 si 401, 36 lei in 2023) desi repet sora mea nu locuieste la aceasta adresa, si nu locuieste nici in Romania.

Vi se pare corect sau legal? Eu consider a fi furt in toata regula , jaf cu acte in regula pentru a finanta furtul unor.......Parerea dvs?

Multumesc
Impozitul pe clădiri este datorat de proprietar/coproprietari. (nu are importanță unde locuiesc ei/ nu are legătură cu numărul de persoane care locuiesc în clădire).
Vreți să spuneți, probabil, că ați plătit atât partea dvs. din impozit (pt cota parte a dvs. din dreptul de proprietate) cât și partea surorii. Cereți-i surorii să vă restituie partea ei (dacă nu aveți între dvs. alte înțelegeri).
romascanu, moderator