avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate AlexandruFlorin999

Activitate AlexandruFlorin999

Buna ziua! Nu am cont pe un portal de semnatura electronica, voi trimite prin posta documentele imprimate, completate si semnate.

In urma lecturarii altor articole/pagini, inteleg ca este necesara dovada unei diplome care atesta abilitatea de a oferi servicii in acel domeniu.

La mine situatia este urmatoarea: nu am studii in IT, dar lucrez in domeniu de cativa ani. Mi se va aproba pe clasa CAEN 620 ACTIVITATI DE SERVICII IN TEHNOLOGIA INFORMATIEI si altele similare: 6201, 6203, 6209? Sau sa folosesc 702 ACTIVITATI DE CONSULTANTA IN MANAGEMENT si 7022 ACTIVITATI DE CONSULTANTA PENTRU AFACERI SI MANAGEMENT iar ca dovada sa prezint diploma de master in management?

Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara! Acum lucrez ca salariat, iar azi am primit o oferta de munca, de la o firma care doreste sa imi fac PFA.

Nu pot ajunge in judetul de domiciliu in urmatoarele 10 zile, datorita locului de munca actual (o deplasare la mai multe puncte de lucru din tara).

Sunt proprietarul locuintei din CI, am facut contract de comodat. Pe langa asta, am cautat deja pe site-ul ONRC daca pot deschide PFA in alt judet. Ii voi suna maine, dar imi puteti spune la ce sa ma astept, ca sa planific cat de bine pot? Este posibil sa infiintez PFA in alt judet?

Momentan sa completez documentele de aici: [ link extern ]

Alte intrebari:
Care ar fi cea mai buna forma de impozitare pentru un angajat in IT, cu norma intreaga?

Vad ca pot doar sa rezerv denumirea online, dar pot face totul online, fara intermediari?

Va multumesc,
O seara buna!
Buna ziua!
Am o intrebare: este legal ca o companie sa ofere prime de 8 Martie femeilor si de 1 Iunie persoanelor care au copii? Constituie discriminare?
Multumesc!
Răspuns la discuția Comision munca in strainatate?
Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Exista clauza ca daca nu ma voi prezenta la munca atunci cand mi se va cere, pot plati daune de 2000 de euro.

Totusi, contractul este valabil pe o perioada de doua sute zece zile. ( adica 7 luni) Eu inteleg ca ar fi trebuit sa se lucreze 6 luni, plus o luna pana la plecare, ori timp de rezerva pentru ei... Dar nici nu imi imaginez ca asta ar insemna sa stau acasa timp de 7 luni pana ma cheama ei!

[ apasa pe raspunde, nu mai citati inutil]
Buna dimineata,

Pe data de 15.02 a.c. am semnat un contract de mediere cu o firma, in vederea angajarii in strainatate ( munca la depozit de legume, fructe - in Olanda ). Am platit o taxa in valoare de 110 lei pentru traducere si legalizare acte ( adeverinta medicala si carte de identitate ) si 580 de lei ce mi s-a spus ca reprezinta pretul biletului de autocar.

Plecarea urma sa fie pe data de 24.02. Am fost sunat cu o zi inainte sa mi se spuna ca nu se mai pleaca pe 24.02, pe motiv ca nu au primit contractele de la angajatorul olandez. Apoi mi s-a spus ca urmeaza sa plec pe data de 03.03. Am sunat eu cu o zi inainte , mi s-a raspuns abia la al cincilea apel si mi s-a comunicat ca plec pe a se va face pe data de 05.03. Din nou am fost amanat si mi s-a spus sa nu mai sun, ca ma vor suna ei cand vor avea nevoie de mine. Dar eu deja am platit 690 de lei !!! Si datorita semnarii acelui contract si promisiunilor celor de la firma de recrutare, am renuntat si la locul de munca din trecut ( post oarecum bun, dar platit putin peste minimul pe economie: contabil intr-o firma privata ). Am facut asta in speranta ca voi putea ajunge in Olanda si voi castiga mai multi bani pentru a imi putea rezolva problemele.

In contract scrie, printre altele, ca un eventual conflict se rezolva pe o cale amiabila, de catre un mediator, iar daca asta nu se poate, abia apoi ii pot da in judecata. Eu nu mai am bani pentru mediator sau avocat, am datorii la banca si un membru al familiei in spital, urmeaza sa faca si operatie. Financiar, sunt aproape de zero, psihic mai rezist, dar nu stiu pentru cat timp.

Asadar, va intreb, ce este de facut? As merge la IPJ azi dimineata la prima ora, dar mi-e frica sa nu ma puna cei de la firma sa le platesc daune pentru ca nu merg la mediator. Va rog, daca aveti timp sa cititi, imi puteti da un raspuns rapid? Chiar nu mai stiu ce sa fac...

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca mesajul este lung, am incercat sa explic cat mai bine situatia. Si scuze pentru greseli de scriere, daca mai sunt, am scris de pe telefon si am corectat, dar sunt foarte obosit si stresat.