avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate Cynthia20

Activitate Cynthia20

Multumesc pentru lamuriri. Am ajuns la concluzia ca e neaparata nevoie de un avocat.
Mama a murit in 2008 si tata in 2018.La succesiunea dupa moartea mamei tata a renuntat la dreptul lui de succesiune dupa mama.Fratele meu si cu mine am semnat fiecare un document prin care eram de acord cu succesiunea legala.Cu doi ani inainte sa moara mama, ea si tatal meu au facut un testament prin care specifica ce anume imi lasa mie, respectiv fratelui meu si celor 2 copii ai lui.Dupa ce a murit tata, am aflat cu surprindere ca in 2013 a facut un alt testament, la care martor a fost fratele meu, si prin care o parte din mostenirea cuvenita mie a fost transferata nepotilor.Inca nu am dezbatut succesiunea dupa tata.Intrebare: poate fi contestat testamentul din 2013 si succesiunea sa fie dezbatuta doar dpdv legal cf actelor semnate de mine si de fratele meu, sau trebuie luate in considerare si cele 2 testamente( 2008 respectiv 2013)?
Soțul meu și cu mine avem dubla cetățenie romano-americana și de 25 de ani locuim în străinătate.In cazul in care unul din noi decedează, rudele celuilalt au dreptul la succesiune asupra bunurilor mobile și imobile dobândite de noi in timpul căsătoriei?În prezent locuim in Europa dar nu într-o țară din UE.Nu avem copii.