avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Activitate RobertDC

Activitate RobertDC

Buna ziua

Am următoarea situatie: am urcat un vlog - video creație proprie, pe platforma youtube. Acesta conținea o melodie a unui dj italian - fragment de 20 secunde. Acest fragment a fost introdus din greseala motiv pt care am sters imediat videoclipul. Videoclipul nu a produs niciun fel de venit. Am explicat toate acestea insa dj ma amenința cu judecata daca nu ii dau 2000 euro daune. Mai mult, imi spune ca nu imi da niciun document de plata pt ca legislatia italiana nu il obliga sa faca asta.

Ma puteti sfătui cum pot sa ma apar si care sunt caile de atac in cazul in care va câștiga procesul in Italia (pot face recurs in Romania sau exista vreo cale sa ma apar in tara)?

Multumesc.
Buna ziua

Nu. Eu am realizat un vlog care a fost urcat pe YouTube. Acesta conținea o melodie - 20 secunde, a unui dj italian. Melodia a fost introdusă din greseala motiv pt care a șters videoclipul, dupa 5 zile. Acesta nu a realizat niciun venit. Insa dj imi cere 2000 de euro daune si ma amenința cu procesul. Vreau sa stiu ce optiuni am. Mai ales, daca ulterior voi putea ataca decizia italiana în România...

Există posibilitatea să fac contestație în Romania la o decizie din Italia privind despăgubiri pentru drepturi de autor?
Buna ziua

Există posibilitatea să fac contestație în Romania la o decizie din Italia privind despăgubiri pentru drepturi de autor?

Multumesc.