Forum AvocatNet Italia Taxe, impozite si alte probleme de ... Contestație la o decizie in Italia
Discuție deschisă în Taxe, impozite si alte probleme de afaceri

Contestație la o decizie in Italia

Buna ziua

Există posibilitatea să fac contestație în Romania la o decizie din Italia privind despăgubiri pentru drepturi de autor?

Multumesc.
Buna seara,
Ce tip de drepturi de autor? Erau inregistrate pe numele dvs. aceste drepturi?
Aveti un link mai jos privind drepturile de autor si de proprietate intelectuala. La final este un fisier PDF.
[ link extern ]
Buna ziua

Nu. Eu am realizat un vlog care a fost urcat pe YouTube. Acesta conținea o melodie - 20 secunde, a unui dj italian. Melodia a fost introdusă din greseala motiv pt care a șters videoclipul, dupa 5 zile. Acesta nu a realizat niciun venit. Insa dj imi cere 2000 de euro daune si ma amenința cu procesul. Vreau sa stiu ce optiuni am. Mai ales, daca ulterior voi putea ataca decizia italiana în România...
Daca va actioneaza in judecata, va trebui sa va angajati un avocat care sa urmareasca ceea ce se intampla. Ideal este sa va intelegeti cu DJ ul si sa ii demonstati ceea ce ati scris aici. Melodia nu putea fi incarcata din greseala pe vlogul dvs.
Decizia pronuntata de catre instantele italiene nu se poate ataca in Romania.