avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaMary

Activitate AlinaMary

Domnul avocat Dan Popescu nu inteleg termenii descrisi in legatura cu testamentul.Cum poate fii atacat de copiii batranei?
Notarul i-a spus ca nu se poate face contractul de intretinere pt ca nu e intabulat.Intabularea nu se poate face pt ca sunt ceva incurcaturi cu terenul pe care e construit blocul,se pare ca s-ar fi gasit mostenitori pe acest teren.Mostenitorii sunt morti dar sunt mai multi urmasi.Prietena mea a fost sfatuita sa inceapa un proces,care ar costa 10000lei cu siguranta daca numai apar si alte cheltuieli.Se merita sa inceapa un astfel de proces sau doar arunca banii degeaba.E vreo sansa sa se rezolve ceva?
O prietena intampina o problema deosebita:doreste sa ia in intretinere o batrana care ii este vecina,deoarece copiii acesteia nu-i poarta de grija.Batrana e diagnosticata cu Alzeimer dar in urma evaluarii i s-a spus ca e capabila sa semneze un contract de intretinere.Insa problema e ca s-au gasit mostenitori asupra pamantului de sub bloc si din aceasta cauza apartamentul batranei nu poate fi intabulat si nu se poate face contractul de intretinere.S-a facut un testament intre cele doua parti dar am inteles ca acesta poate fii atacat de catre copiii batranei.Ce se poate face in acest caz?Se poate rezolva ceva prin Instanta sau e ceva de facut?Multumesc!
Buna seara!Va rog cu respect indrumati-ma ce am de facut intr-o situatie destul de complicata...Bunicul matern a decedat si a ramas bunica si 2 fiice:mama si sora ei bolnava incadrata in grad de handicap grav permanent(handicap locomotor dobandit in copilarie si sechele encefalopatie infantila-e acesta diagnostic psihic datorita caruia sa nu aiba drept la semnatura?)la care eu sunt angajata din 2004 ca asistent personal.Sora mamei chiar locuieste la mine de 1 an deoarece are nevoie de ingrijire non-stop nu doar 8 ore pe zi cat e prevazut in contractul de munca,iar bunica in varsta de 82 ani nu o putea ingriji,si ea la randul ei are nevoie de ingrijire,acum dupa decesul bunicului trebuie sa o iau si pe ea la mine sa-i asigur cele necesare deoarece nici mama nu e sanatoasa si nu-si poate asuma responsabilitatea sa ingrijeasca de mama si sora ei.In aceste conditii bunica ar dori in urma succesiunii (care nu stiu cum se rezolva daca matusa nu are drept de semnatura)sa imi dea mie casa ca aceasta sa poata fii vanduta,mama cedandu-mi partea ei fara probleme.Eu fara probleme imi iau angajamentul sa am grija de cele doua matusa in varsta de 62 ani si bunica de 82 ani atat timp cat vor trai.Va multumesc si va rog pentru un raspuns cat mai urgent!!!