avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1529 soluții astăzi
Forum Activitate rceclan

Activitate rceclan

Multumesc..
Sunt pensionara si am un apartament inchiriat, deci obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor. Intrucat aceste venituri sunt mult inferioare celor 12 salarii medii brute, conform legislatiei in vigoare nu trebuie sa platesc CAS. Mentionez ca sumele rezultate din inchirierea apartamentului sunt declarate in Declaratia unica.
Nu imi este clara insa in legislatie/codul fiscal situatia obligatiei de plata a CASS.
Pentru determinarea CASS, ar trebui cumulat venitul din cedarea folosintei bunurilor cu pensia? In afara declaratiei unice, ar mai trebui depusa vreo declaratie suplimentara in situatia mea? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Multumesc frumos pentru idee. Sa spun drept, nu stiam ca exista un astfel de compartiment, o sa caut. Toate cele bune.
Multumesc din nou.
Evident ca e adevarat ce scrie in lege. Problema e ca in lege nu scrie nicaieri ca vreo Asociatie de proprietari poate crea un fond care sa fie alimentat doar de proprietarii ale caror apartamente sunt inchiriate, mai ales ca acestia platesc corect toate celelalte cheltuieli si fonduri la care contribuie toti proprietarii si in plus, platesc in mod corect statului impozitul datorat in urma inchirierii apartamentului. Asa ca, eu in continuare consider abuziva crearea unui fond alimetat in mod sectar doar de categoria de proprietari mentionata.
Multumesc oricum pentru informatiile trimise.
Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai placut.
Va multumesc.
Din pacate, din legea 230, pe care o citisem inainte de a pune intrebarea aici, nu rezulta clar raspunsul la situatia mentionata de mine.
Intr-o adunare generala despre care nu am fost anuntata, si ale carei hotarari nu mi-ai fost transmise in scris, asa cum prevede legea 230, s-a propus, si se pare si aprobat, ca fondul special mentionat in intrebarea mea sa fie sustinut doar prin sume de la proprietarii care au apartamentul inchiriat, ceea ce eu cred ca reprezinta un abuz, intrucat nu am gasit nicio referire in lege conform careia proprietarul unui apartament inchiriat ar avea alte obligatii fata de Asociatia de proprietari in afara celor privitoare la plata cheltuielilor de intretinere ale apartamentului si ale spatiilor comune.
Mentionez ca aceste cheltuieli sunt achitate corect si in timp util si ca apartamentul este inchiriat in mod legal, cu contract de inchiriere inregistrat la Administratia Financiara, deci cu impozit platit corect pentru chiria incasata.
Exista o baza legala ca Adunarea generala a unei asociatii de proprietari sa oblige proprietarii unor apartamente inchiriate cu destinatie de locuinta sa plateasca lunar o suma (in cazul particular la care ma refer suma de 50 lei) in afara sumelor datorate pentru cheltuielile de intretinere curente ale apartamentelor si ale spatiilor comune? Suma susmentionata este intitulata pe chitanta de plata Fond special si nu se ofera nicio explicatie privind destinatia acestei sume. Va multumesc.