Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pentru venituri din cedarea folosintei bunurilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pentru venituri din cedarea folosintei bunurilor

Sunt pensionara si am un apartament inchiriat, deci obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor. Intrucat aceste venituri sunt mult inferioare celor 12 salarii medii brute, conform legislatiei in vigoare nu trebuie sa platesc CAS. Mentionez ca sumele rezultate din inchirierea apartamentului sunt declarate in Declaratia unica.
Nu imi este clara insa in legislatie/codul fiscal situatia obligatiei de plata a CASS.
Pentru determinarea CASS, ar trebui cumulat venitul din cedarea folosintei bunurilor cu pensia? In afara declaratiei unice, ar mai trebui depusa vreo declaratie suplimentara in situatia mea? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Nu se cumuleaza cu pensia ci cu venitul din arenda, de exemplu daca aveti asa ceva. Si daca venitul net depaseste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, completati in declaratia unica.
Multumesc..