avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate I . Elena

Activitate I . Elena

Este un nr de dosar la judecatoria iasi. .. si un nr de dosar normal de la executori..dr la firma care se ocupa de recuperari.
Un amic ,cetatean strain a luat un laptop de la altex,pt care nu a platit in totalitate ratele.asta fiind in 2007.de a lungul anilor a primit vreo 2 plicuri de la firme recuperatoare(4-5 ani in urma), odata fusese cineva de la banca si l a pus semneze o hartie(la 1 -2 ani de cand facuse rata), nici nu stie ce a semnat pt ca pe atunci nu vb bine limba romana, intelesese doar ca e legat de rata.
Acum a primit acasa o instiintare ca a fost deschis dosar penal pt neplata sumei, cumulata in total la vreo 6000 lei.intrebarea e : ce se intampla sau ce poate pati daca nu are de unde sa achite aceasta suma?eu stiam ca la vreo 5 ani se prescrie datoria..
Am inteles.va multumesc frumos@
Am depus la primarie si trebuie sa iasa autorizatia

I . Elena a scris:

Noi avem 45 mp, am vazut ca la peste 200mp este nevoie de autorizatie isu , iar la mediu peste 100 locuri.la noi mai mult mancarea este la pachet, iar interior 10 locuri.

POPA GHEORGHE a scris:

In momentul deschiderii activitaatii aveati nevoie de autorizatie de la primarie. Aceasta autorizatie o puteti obtine legal doar in baza acceptului asociatiei de proprietari care o poate da numai cu acceptul locatarilor.
Puteti deschide legal firma doar daca detineti certificat constator pe linie de ssm, sanitar, sanitar-veterinar si mediu. Certificatele se obtin de la Registrul comertului, la cerere, o data cu certificatul de inregistrare fiscala a firmei.
In certificatele constatatoare bifati ca sunt indeplinite conditiile pe linie de ... fiecare domeniu mentionat in parte.
In cazul dvs. nu par a fi indeplinite conditiile legate de poluare si de zgomot.



Noi avem 45 mp, am vazut ca la peste 200mp este nevoie de autorizatie isu , iar la mediu peste 100 locuri.la noi mai mult mancarea este la pachet, iar interior 10 locuri.

POPA GHEORGHE a scris:

In momentul deschiderii activitaatii aveati nevoie de autorizatie de la primarie. Aceasta autorizatie o puteti obtine legal doar in baza acceptului asociatiei de proprietari care o poate da numai cu acceptul locatarilor.
Puteti deschide legal firma doar daca detineti certificat constator pe linie de ssm, sanitar, sanitar-veterinar si mediu. Certificatele se obtin de la Registrul comertului, la cerere, o data cu certificatul de inregistrare fiscala a firmei.
In certificatele constatatoare bifati ca sunt indeplinite conditiile pe linie de ... fiecare domeniu mentionat in parte.
In cazul dvs. nu par a fi indeplinite conditiile legate de poluare si de zgomot.

Avem deschis un fast food ,iar deasupra la etaj un vecin mai "dusmanos"sa zic asa.La inceput a zis ca il deranjeaza hota seara dupa 21 22 cand ajunge acasa sau orice alt zgomot,pt ca am avut anumite renovari.am zis ok dupa 20 incercam sa o dam mai incet sau sa o mai oprim.Acum ne agaseaza intr una sa inchidem hota si nu ne putem deafasura corect activitatea. Ne am gandit sa facem o sesizare noi la garda de mediu,eventual pt o masurare de db sa vedem cat e de deranjant si eventual sa stim la ce putere o putem folosi.
Intrebarea e : avem oare nevoie si de autorizatie de la ei ?