avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ce se poate intampla daca dupa 11 ani inca esti cautat ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ce se poate intampla daca dupa 11 ani inca esti cautat ca nu ai platit rata la altex?

Un amic ,cetatean strain a luat un laptop de la altex,pt care nu a platit in totalitate ratele.asta fiind in 2007.de a lungul anilor a primit vreo 2 plicuri de la firme recuperatoare(4-5 ani in urma), odata fusese cineva de la banca si l a pus semneze o hartie(la 1 -2 ani de cand facuse rata), nici nu stie ce a semnat pt ca pe atunci nu vb bine limba romana, intelesese doar ca e legat de rata.
Acum a primit acasa o instiintare ca a fost deschis dosar penal pt neplata sumei, cumulata in total la vreo 6000 lei.intrebarea e : ce se intampla sau ce poate pati daca nu are de unde sa achite aceasta suma?eu stiam ca la vreo 5 ani se prescrie datoria..
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
I . Elena, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 00:34, 8 Septembrie 2018
Dosar penal?!
Poate acțiune civilă! Poate fi invocată inclusiv excepția prescripției prin întâmpinare.
Cel mai bine ar fi să mergeți cu înscrisurile la avocat.
Nu este vorba despre nici in dosar penal probabil o simpla notificare facuta pt a-l speria de recuperatori
Nu este vorba despre nici in dosar penal probabil o simpla notificare facuta pt a-l speria de catre recuperatori
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este un nr de dosar la judecatoria iasi. .. si un nr de dosar normal de la executori..dr la firma care se ocupa de recuperari.
Ultima modificare: Vineri, 7 Septembrie 2018
I . Elena, utilizator
Trebuie facuta contestatie la executare daca s-a prescris.
Mergeti la avocat cu actele pentru redactarea contestatiei ca sa nu va execute.
Veti recupera banii cu avocatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract cu banca preluat de firma de recuperare laurashield laurashield O buna amica de-a mea a incheiat si i s-a aprobat in anul 2006 un contract de credit cu Banca (6000 euro), fara ipoteca, pe baza adeverintei de salariu si a ... (vezi toată discuția)
Laptop furat monikcapricorn monikcapricorn Buna seara!! Am si eu o mare rugaminte daca ma puteti ajuta cu un sfat.Mi s-a furat laptopul si nu stiu cum sa procedez ca sa am castig de cauza. Eram in ... (vezi toată discuția)
In ce caz de furt nu se poate retrage plangerea? ilia36 ilia36 daca mi s-a furat un leptop de catre o fata care venea pe la mine periodic si dupa 2 saptamani a comis furtul intra la furt calificat si nu-mi pot retrage ... (vezi toată discuția)