Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este necesara autorizatie garda de mediu pt fast food?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este necesara autorizatie garda de mediu pt fast food?

Avem deschis un fast food ,iar deasupra la etaj un vecin mai "dusmanos"sa zic asa.La inceput a zis ca il deranjeaza hota seara dupa 21 22 cand ajunge acasa sau orice alt zgomot,pt ca am avut anumite renovari.am zis ok dupa 20 incercam sa o dam mai incet sau sa o mai oprim.Acum ne agaseaza intr una sa inchidem hota si nu ne putem deafasura corect activitatea. Ne am gandit sa facem o sesizare noi la garda de mediu,eventual pt o masurare de db sa vedem cat e de deranjant si eventual sa stim la ce putere o putem folosi.
Intrebarea e : avem oare nevoie si de autorizatie de la ei ?
I . Elena, utilizator
In momentul deschiderii activitaatii aveati nevoie de autorizatie de la primarie. Aceasta autorizatie o puteti obtine legal doar in baza acceptului asociatiei de proprietari care o poate da numai cu acceptul locatarilor.
Puteti deschide legal firma doar daca detineti certificat constator pe linie de ssm, sanitar, sanitar-veterinar si mediu. Certificatele se obtin de la Registrul comertului, la cerere, o data cu certificatul de inregistrare fiscala a firmei.
In certificatele constatatoare bifati ca sunt indeplinite conditiile pe linie de ... fiecare domeniu mentionat in parte.
In cazul dvs. nu par a fi indeplinite conditiile legate de poluare si de zgomot.
Autorizaţii Restaurant/ FastFood – acte necesare la DSV, DSP, ISU, Mediu, Primărie, ITM, DITL, alte instituţii!
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Noi avem 45 mp, am vazut ca la peste 200mp este nevoie de autorizatie isu , iar la mediu peste 100 locuri.la noi mai mult mancarea este la pachet, iar interior 10 locuri.

POPA GHEORGHE a scris:

In momentul deschiderii activitaatii aveati nevoie de autorizatie de la primarie. Aceasta autorizatie o puteti obtine legal doar in baza acceptului asociatiei de proprietari care o poate da numai cu acceptul locatarilor.
Puteti deschide legal firma doar daca detineti certificat constator pe linie de ssm, sanitar, sanitar-veterinar si mediu. Certificatele se obtin de la Registrul comertului, la cerere, o data cu certificatul de inregistrare fiscala a firmei.
In certificatele constatatoare bifati ca sunt indeplinite conditiile pe linie de ... fiecare domeniu mentionat in parte.
In cazul dvs. nu par a fi indeplinite conditiile legate de poluare si de zgomot.

Am depus la primarie si trebuie sa iasa autorizatia

I . Elena a scris:

Noi avem 45 mp, am vazut ca la peste 200mp este nevoie de autorizatie isu , iar la mediu peste 100 locuri.la noi mai mult mancarea este la pachet, iar interior 10 locuri.

POPA GHEORGHE a scris:

In momentul deschiderii activitaatii aveati nevoie de autorizatie de la primarie. Aceasta autorizatie o puteti obtine legal doar in baza acceptului asociatiei de proprietari care o poate da numai cu acceptul locatarilor.
Puteti deschide legal firma doar daca detineti certificat constator pe linie de ssm, sanitar, sanitar-veterinar si mediu. Certificatele se obtin de la Registrul comertului, la cerere, o data cu certificatul de inregistrare fiscala a firmei.
In certificatele constatatoare bifati ca sunt indeplinite conditiile pe linie de ... fiecare domeniu mentionat in parte.
In cazul dvs. nu par a fi indeplinite conditiile legate de poluare si de zgomot.

Cand doriti sa comentati dati clik pe "raspunde" pentru a nu mai aparea mesaje deja scrise. Se aglomereaza inutil forumul de discutii.
Spatiul dvs. fiind in bloc de locuinte are alt regim de autorizare. Cosul de fum polueaza fonic si cu gaze.
Solicitati aviz de la ISU si de la mediu.