avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1923 soluții astăzi
Forum Activitate ncgabriel77

Activitate ncgabriel77

In urma decesului tatalui meu ne-a ramas, ca mostenire, un autovehicul vechi, cu o stare tehnica precara si cu o valoare de piata scazuta. Noi am vrea sa scapam de acest vehicul care mai mult ne incurca, trebuie sa platim anual taxe + si sa-i facem ITP, Noi am facut succesiunea dar nu si partajul. In acest moment automobilul nu are un proprietar. L-am putea casa/scoate din circulatie in aceste conditii? Partajul nu avem cum sa-l facem, fratele meu locuieste in alta tara, nu poate veni fizic din cauza pandemiei.
Buna ziua!
Sunt intr-un litigiu cu firma RCS. Am avut un abonament la DigiMobil pe 2 ani de zile pe care l-am reziliat unliteral inainte de termen pentru ca nu am fost deloc multumit de calitatea serviciilor oferite. Eram mereu scos din retea fara sa fiu notificat in vreun fel. De multe ori nu aveam semnal bun la birou. Acum firma RDS imi cere sa platesc penalitati de aproape 600 lei pe baza unei (pretinse) juste despagubiri, pe motiv ca eu as beneficiat de niste reduceri, care nu reies foarte clar din contract Contractul este foarte incalcit si interpretabil in multe feluri. in cazul rezilierii unilaterale sunt specificate multe clauze favorabile RDS. Mie mi se pare suma nejustificat de mare. Daca as fi platit abonamentul pana la capat ar fi trebuit sa mai platesc firmei cam 230 ron iar ei imi cer aproape triplu pt despagubire!!
Am facut o sesizare la ANPC dar raspunsul il voi primi abia peste o luna. Posibil sa se mai prelungeasca durata cu inca 15 zile.
Intrebarea este ce sa fac pana atunci?
Scadenta la RDS imi expira azi. Daca nu platesc despagubirea este riscul ca o firma de recuperatori sa ma dea in judecata si atunci va trebui sa platesc si mai mult in cazul in care voi pierde procesul. Daca platesc acum despagubirea, voi mai avea oare vreo sansa sa-mi recuperez banii? in cazul in care ANPC imi va da un raspuns pozitiv peste 15-30 zile?
O alta intrebare: Daca raspunsul de la ANPC va fi negativ, mai am posibilitatea sa atac in instanta cerinta RDS, in situatia in care eu am platit-o?

Multumesc!