avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate Gina Lupu

Activitate Gina Lupu

Da, pana in martie a.c am luat 2400 net, chiar acum 3 zile mi-am verificat extrasele de anul trecut
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie.
In contractul individual de munca, sunt trecuta cu salariul min.pe economie, angajatorul imi plateste net 2200 net(dif fiind "bonus"). Acum 1 an mi-a marit salariul la 2400 net, dar nu am semnat nici un act aditional in acest sens. De cand cu pandemia, mi-a facut iar salariul 2200 net, spunand ca e normal pe "vremea asta". Din ce stiu eu, nu se poate micsora salariul, fara acordul ambelor parti, sau reducerea programului de lucru... este legal ce a facut angajatorul?
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :Ultima citire la apa am dat-o acum 3 luni de zile, am platit intretinerea la zi(cu.consumul estimat de ei+pierderi) iar zilele astea in urma citirii actuale, cei de la administratie mi-au bagat toti cei 20 m3 apa, intro singura luna(luna curenta) cum ar veni sa-i platesc inca o data...
Este normal, sau nu ?

Mai detin o locuinta unde nu exista asociatie de proprietari, mi-a refulat canalizarea de 2 ori pana acum si am fost nevoita sa chem vidanja. Din ce stiu , plata acesteia se achita de catre toti locatarii insa, vecinii nu vor. Cum fac, cui sa ma adresez pt.a rezolva problema? Nu mi se pare corect sa platesc eu de fiecare data, desi este canalizarea comuna
Discuție Preaviz
Buna! In cazul in care mi se desfiinteaza postul,mai e obligatoriu sa stau in preaviz?
Mi s-a propus ocuparea unui post inferior,dar nu doresc asta si as vrea sa plec cu demisie la zi. E legal?