avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie :Ultima ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie :Ultima citire ...

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie :Ultima citire la apa am dat-o acum 3 luni de zile, am platit intretinerea la zi(cu.consumul estimat de ei+pierderi) iar zilele astea in urma citirii actuale, cei de la administratie mi-au bagat toti cei 20 m3 apa, intro singura luna(luna curenta) cum ar veni sa-i platesc inca o data...
Este normal, sau nu ?

Mai detin o locuinta unde nu exista asociatie de proprietari, mi-a refulat canalizarea de 2 ori pana acum si am fost nevoita sa chem vidanja. Din ce stiu , plata acesteia se achita de catre toti locatarii insa, vecinii nu vor. Cum fac, cui sa ma adresez pt.a rezolva problema? Nu mi se pare corect sa platesc eu de fiecare data, desi este canalizarea comuna
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
Gina Lupu, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:22, 25 August 2020
1. Contestatie scrisa la presedintele as. prop. ;
2. In aceasta situatie, explicati vecinilor dvs. ca daca nu aveti as. de proprietari, toate problemele privind cota-parte indiviza de proprietate se rezolva intre dvs., pe cale amiabila, daca nu trebuie sa apelati la prev. Codului civil, Cap. IV - Proprietatea comuna, incepand cu art 631... Este posibil sa apelati si la un avocat.
Mult succes!
Este culpa dv ca timp de 3 luni nu ati comunicat index lunar consum utilitati dar ati achitat cotele de intretinere calculate in baza estimarilor asociatiei de proprietari=probabil in sistem pausal
Atat timp cat la nivelul imobilului de locuit in comun nu este infiintata asociatie de proprietari va puteti confrunat cu diferite situatii neplacute generate de starea tehnica a partii comune imobil
In speta aveti dreptul legal,sa impuneti vecinilor sa contribuie la plata c/v visanjare prin actiune in instanta de judecata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartire diferente consum apa andrei_70 andrei_70 Cum este legal sa se procedeze in cazul in care unii vecini nu dau citirea contorului de apa iar noi ceilalti suntem obligati mereu sa platim diferentele de ... (vezi toată discuția)
Regularizare consum apa pluto13 pluto13 In situatia in care, din civerse motive, nu am putut duce citirea apometrelor la asociatie intr-o luna de zile, luna in care, pe buna dreptate, in lista de ... (vezi toată discuția)