Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. In ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie. In contractul ...

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie.
In contractul individual de munca, sunt trecuta cu salariul min.pe economie, angajatorul imi plateste net 2200 net(dif fiind "bonus"). Acum 1 an mi-a marit salariul la 2400 net, dar nu am semnat nici un act aditional in acest sens. De cand cu pandemia, mi-a facut iar salariul 2200 net, spunand ca e normal pe "vremea asta". Din ce stiu eu, nu se poate micsora salariul, fara acordul ambelor parti, sau reducerea programului de lucru... este legal ce a facut angajatorul?
Nu este corect .. modificarea salariului se poate face numai in baza unui act aditional ... sunteti sigur ca " acum 1 an" vi s-a marit salariul ?
Da, pana in martie a.c am luat 2400 net, chiar acum 3 zile mi-am verificat extrasele de anul trecut
Nu este vorba despre extrase ,ci despre incheierea unui act aditional la c.i.m. ...majorarea poate fi acordata si la"negru"...
Cornel Vasile, Consilier juridic