avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate drasim

Activitate drasim

Răspuns la discuția Pensie intretinere minor
Bun,am ales calea notariala,nu prin proces
trebuie neaparat sa ma dea sotia in judecata pentru a fi executat silit pentru pensie alimentara?
aceasta conventie notariala nu este acelasi lucru?
Răspuns la discuția Pensie intretinere minor
Multumesc frumos
Dar credeam ca pensia de intretinere copil minor are intaietate in fata oricaror creditori
Buna ziua!
Am divortat la notar in conditii amiabile si am stabilit pensia de intretinere 1 copil minor la 50% din salariul net(care este minimul pe economie in acest caz)
Recent cei de la Banca vor sa-mi instituie o poprire pe salariu pentru o anumita suma.
Au dreptul sa ii afecteze procentul de 50% al minorului?
Nu are intaietate minorul in acest caz?
Stima!
Buna ziua!
Cumparand prin adjudecare(licitatie),ca persoana fizica, de la anaf,un teren EXTRAVILAN,al unei firme purtatoare de tva,este obligatoriu adaugare TVA la pretul de adjudecare?
Sau terenurile extravilane sunt scutite de tva?
Multumesc frumos!
In anul 2018 am achizitionat un teren intravilan liber de constructii de 2000mp prin adjudecare,situat in sectorul 5 Bucuresti
In anul 2019,am cerut un urbanism pentru informare iar din acesta reiese ca terenul se incadreaza la spatii verzi zona V1a ,posibilitatea de construire pe el fiind mica datorita acestui urbanism
Mentionez ca la OCPI, conform extrasului de informare si cartii funciare terenul se incadreaza la categoria curti-constructii
Zona din proximitate este rezidentiala in imediata apropiere fiind cartiere de locuinte
Intrebarea mea este cum trebuie procedat pentru schimbarea incadrarii terenului si daca aceasta este posibil
Exista sanse de reusita in temeiul LEGII nr. 135 din 15 octombrie 2014?
conform careia : Terenurile înscrise în cartea funciară ca fiind în categoria curţi-construcţii, terenuri ce se află în proprietatea privată a persoanelor fizice sau juridice, nu pot fi inventariate sau declarate ca spaţii verzi, în sensul legii, decât după îndeplinirea procedurii de expropriere conform legislaţiei în domeniu." ??
Care este cea mai simpla si mai de succes cale de urmat?
Multumesc!
Răspuns la discuția Cercetare penala
Stiti,sunteti fantastic!
De unde aveti atata timp sa va ocupati de cazuri si sa mai si raspundeti oamenilor obisnuiti...nu stiu
Comisia rogatorie poate acoperi si faza de dat declaratii ca suspect sau este posibil si ca inculpat?
Toata stima!
Va multumesc din suflet!

Răspuns la discuția Cercetare penala
Am falsificat niste Facturi de combustibil,motorina si din fals ma cheama pentru complicitate la evaziune
Nu este fapta cu violenta,o prostie de-a tineretii de acum 7 ani de zile pentru care o sa trag ani buni din viata si pentru care aveam un dosar in dambovita care a disjuns la Arad,oradea,bihor,alba,de acolo fiind firmele carora le-am dat cele cateva facturi la vremea aceea
Si toate la distanta aceasta imensa.......,deoarece soferii erau in tranzit prin dambovita,eu le-am dat aceste hartii si acum.......o sa mor pe drumuri
Pe dambovita dureaza deja de 5 ani,abia am intrat pe fond..acum sa o iau de la capat in partea cealalta a tarii
Chiar nu stiu ce sa fac,oare nu puteau unii dosarele?Daca erau in toate judetele,cum ma imparteam?
Aveti vreun sfat Domnule Avocat Lascoschi?
Multumesc frumos!

Răspuns la discuția Cercetare penala
Multumesc frumos!
Am vreo sansa de comisie rogatorie?
Nu vreau sa ma folosesc de copilul meu,dar am un baietel de 5 ani,dependent emotional si cu un grad grav de handicap,este autist
Adica,pe mine ma poate aresta,sa ma interogheze,poate sa faca ce vor cu mine,chiar nu mai conteaza
Dar banii pt terapia lui trebuie sa-i dau pe drumuri si cazari?
Ma scuzati,sunt disperat pt el si nu gasesc o iesire
Multumesc!
Buna ziua!
Sunt citat intr-un dosar penal, pe economic,disjuns,in 4 judete la departare foarte mare,peste 600 km fiecare
Posibilitatile mele financiare sunt limitate,1500 ron pe luna
Ce solutii am in situatia data?
Ce presupune daca te ia cu mandat de aducere si cam la a cata citatie risc asta?
Multumesc!
Răspuns la discuția Cercetare penala
Multumesc frumos!
Stima!