avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate AndreiGoea

Activitate AndreiGoea

Vanzarea bunurilor folosite (Second-hand) se declara, se impoziteaza?
Mai exact, un telefon pe care nu-l mai folosesti, un monitor, jucarii ale copilului, si orice lucru care zace prin case si care poate fi valorificat prin platformele online (TIP - O-le-ix), produse pe care le-am achizitionat noi din magazin sau tot second hand de pe diverse forumuri.
Buna ziua,
Conform Art. 53 din Constitutia Romaniei, avem dreptul la libera circulatie si doar o lege poate ingradi acest drept. Tot conform Constitutiei, astfel de legi sunt date Doar de Guvernul Romaniei si nu de Hotararile Consiliului Judetean. Prin urmare, amenzile vor fi legale? Cineva va emite amenzile? Politia Romana? Politia Locala? Primaria?
Buna ziua,
Sunt posesorul unei case, in Bucuresti, construita in anii 40, din paianta.
Curtea are o latime de 5 metrii, pe o lungime de 35.
Casa este construita in partea din spate, pe o amprenta de 4m latime si 15 lungime.
Doresc sa reconstruiesc si m-am lovit de problema autorizatiei pe care nu o pot obtine deoarece am deschidere doar 5metrii.

As dori sa stiu, care este solutia legala prin care as putea sa reconstruiesc., pe aceeasi amprenta. Practic va fi o casa mica cu o bucatarie mare, un hol si un dormitor.
Exista autorizatie pentru reconstructie pe aceeasi amprenta dar din materiale noi?
Am discutat cu 3 arhitecti si toti mi-au spus ca nu voi primi autorizatie.
Ce solutie as avea?

Va multumesc