avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie constructie casa. Deschidere 5M. Solutii?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie constructie casa. Deschidere 5M. Solutii?

Buna ziua,
Sunt posesorul unei case, in Bucuresti, construita in anii 40, din paianta.
Curtea are o latime de 5 metrii, pe o lungime de 35.
Casa este construita in partea din spate, pe o amprenta de 4m latime si 15 lungime.
Doresc sa reconstruiesc si m-am lovit de problema autorizatiei pe care nu o pot obtine deoarece am deschidere doar 5metrii.

As dori sa stiu, care este solutia legala prin care as putea sa reconstruiesc., pe aceeasi amprenta. Practic va fi o casa mica cu o bucatarie mare, un hol si un dormitor.
Exista autorizatie pentru reconstructie pe aceeasi amprenta dar din materiale noi?
Am discutat cu 3 arhitecti si toti mi-au spus ca nu voi primi autorizatie.
Ce solutie as avea?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 18:06, 2 Aprilie 2018
Nu cred că aveți soluții. Standardele s-au schimbat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie saivan dan46 dan46 Am construit un saivan din lemn de 40 metri lungime si 8 latime acum 2 ani si am primit acum o instiintare de la primarie cum ca nu am autorizatie de ... (vezi toată discuția)
"(ne)"dreptul de reconstructie casa clau34str clau34str De curind am cumparat o casa intr-o curte comuna cu suprafata de 297 mp. In curte locuim 3 familii, deci am cumparat-o cu 1/3 teren in folosinta comuna.Casa ... (vezi toată discuția)
Problema obtinere autorizatie constructie garaj. alexandruuu99 alexandruuu99 Buna seara! De 5luni, ma tot chinui sa obtin autorizatie pentru constructia unui garaj. Am obtinut certificat de urbanism, acordul primariei, al consiliului ... (vezi toată discuția)