avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2099 soluții astăzi
Forum Activitate IonutAvram

Activitate IonutAvram

Buna seara,
In urma cu aproximativ o luna am semnat un contract de munca cu o firma, pentru un salariu mai bun. Data inceperii contractului este pe 9 iulie 2018.
Intre timp, am primit o contraoferta de la actuala firma, cu care am fost de acord.
I-am anuntat pe cei cu care semnasem, ca nu mai sunt interesat sa lucrez acolo pentru ca am primit o oferta mai buna. (I-am anuntat cu 2 saptamani inainte de data inceperii contractului, atat prin email cat si prin discutie telefonica.)
Grija mea este daca exista vreo posibilitate ca ei sa ma cheme in instanta pentru ca am inteles ca imi luasera un laptop de serviciu...
Va multumesc.
Răspuns la discuția Contestatie ridicare auto
Asta s-a mentionat, ca masina era parcata la mai putin de 25 de metri de trecerea pentru pietoni.
Buna ziua.
Aseara, in jurul orei 21:30, masina mea a fost ridicata din fata blocului. As vrea sa stiu daca are rost sa fac contestatie.
1) Masina a fost ridicata pentru ca era parcata la mai putin de 25 de metri de trecerea de pietoni. (De acord, desi nu sunt locuri de parcare nicaieri)
2) Pe partea cealalta a drumului, chiar mai aproape de trecere era o alta masina, aceea nu a fost ridicata.
3) Mai in fata, la 100-150 de metri, erau parcate 5 masini pe o zona cu "oprirea interzisa", nici acelea nu au fost ridicate.
4) Am observat ca masina imi este ridicata si le-am spus politistilor locali sa astepte 1 minut ca voi cobori imediat. Cand am ajuns jos platforma plecase, iar politistul mi-a spus ca nu putea sa ma astepte, pe motiv ca nu putea bloca circulatia, desi nu a durat mai mult de 2 minute si era noapte, pe un drum foarte putin circulat. Drept urmare, am platit inca 100 de lei pentru transportul masinii...

As vrea sa stiu daca are rost sa fac contestatie/plangere pentru aceasta actiune. Plus ca eu consider ca e si un act usor rasist, deoarece masina mea era singura cu numere de VL in SB. Detin poze care confirma ceea ce am spus mai sus.

Va multumesc.