avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1017 soluții astăzi
Forum Activitate Nuica Lubiana

Activitate Nuica Lubiana


Ooo
ynocentta a scris:

Actiunea se adreseaza judecatoriei
Administratorul de imobil,in conformitate cu dispozitiile in vigoare este angajat al asociatiei de proprietari avand competenta de executie masuri/hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele asociatie
In temeiul disp
L nr 230/2007 Art. 10
Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce Ñin de activitatea asociaÑiei şi au
acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Cenzorul intern poate beneficia de indemnizatie lunara in baza unui contract de mandat
In conditiile in care dv faceti plata lunara a intretinerii detineti document justificativ
Solicitati administratorului,eventual si cenzorului,sa verifice plata cotelor dv de intretinere si sa opereze cuvenitele indreptari de erori materiale privitoare la sume neachitate in termenul stabilit
Anterior oricarui demers in justitie ,asigurati-va asupra temeiniciei motivelor dv de promovare plangere impotriva asociatiei de proprietari
Initial desfasurati acte si actiuni la nivelul asociatiei de proprietari
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu solutionati,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
Incercati clarificarea suspiciunilor dv la nivelul asociatiei de proprietari,deoarece nu toate actiunile promovate impotriva asociatiei de proprietari garanteaza hotarare favorabila reclamantului,in schimb acesta poate sa obtina inclusiv hotarare prin care sa fie obligat la plata cheltuielilor de judecata
Tineti cont inclusiv de aspectul termen de solutionare-avand in vedere distanta intre termenele dispuse de instantele de judecata
Succes pentru solutionare amiabila !

Am si eu o problema cu Asociatia de locatari , mai exact , nu beneficiez de agent termic de mai bine de 4 ani , locuiesc la ultimul etaj intr'un bloc de 4 etaje si din cauza vecinilor de sub mine care nu si-au schimbat niciodata telvile din coloana comuna de tur'retur , eu sunt privata de caldura in calorifere.Mentionez ca platim in sistem pausal tot din refuzul vecinilor de a instala calorimetre.Am solicitat in scris constatarea de catre o comisie a asociatiei a plangerii mele , respectiv nefunctionalitatea caloriferelor.S-a intocmit un proces verbal de constatare , li s-a impus acestora reparatiile , dar ramane de vazut...Am solicitat in scris recalcularea platii energiei termice aferente apartamentului meu si am primit in scris ca nu se poate decat in urma unei hotarari judecatoresti.In acest caz pot chema in instanta Asociatia de locatari , sau ce ma sfatuiti ?Multumesc !