Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum si unde se poate da in judecata asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum si unde se poate da in judecata asociatia de proprietari

Buna ziua.

M-am hotarat sa dau in judecata asociatia de proprietari.

Intrebarea mea este: Unde si cum se realizeaza practic?

Si unde pot gasi un avocat specializat pe asociatii de proprietari.

Deoarece suspectez mari nereguli in acte si chiar lipsa mare in gestiune.
Desigur administratorul nu prezinta nici un act. Afiseaza doar listele, semnate de cenzor si inca doi din comitet. Motivand ca asa le face programul de contabilitate.

Mai jos spun motivele:

1. La asociatia noastra nu exista un presedinte ales.
In ultima sedinta s-au ales doar 2 membrii in comitet.
Nu ai la cine sa te duci cu o contestatie.
Suni degeaba la usa celor din comitet.

2. Administratorul si cenzorul au hotarat sa continue sa lucreze pentru asociatie in continuare. Din patriotism dar cu salariu intreg. Desi aveau contract de munca numai pe un an, iar acum este expirat. In plus bugetul de venituri si cheltuieli este laconic. Nu ofera nici o explicatie despre cheltuirea banilor. Pentru acest motiv nu a dorit nimeni sa fie presedinte.

3. Din cei doi membrii ai comitetului, administratorul, a ales un presedinte.
Acesta semneaza acum ca presedinte ales.

4. Pe listele de plata au inceput sa apara tot felul de cheltuieli (abonamente la telefoane mobile, tonnere de imprimanta, reparatii la tevi de pluvial din apartamentul administratorului, becuri schimbate, senzori, etc.) Banii incasati din inchirierea unor spatii ale asociatiei sunt acum folositi la plata abonamentelor de telefon (chiar scrie pe liste negru pe alb) nu pentru reparatii, etc.
Luna trecuta au solicitat 170 RON pentru licenta la un program de contabilitate care fusese deja cumparat de asociatie acum cativa ani.

5. Luna aceasta s-a majorat fondul de rulment. Asa a hotarat comitetul executiv, format din cei doi membrii si administrator.

Eu am fond de rulment de 900 RON iar in Ianuarie intretinerea a fost de 720 RON. Luna aceasta este de 300 RON. Adica fondul de rulment actual acopera o luna de plata. In plus stiam ca acest fond se majoreaza in adunarea generala. Dupa un buget de cheltuieli.

6. Eu platesc intretinerea prin banca in contul asociatiei. Pe listele de plata insa apar mereu cu restanta pe 3 luni. Dar lunar imi adauga la plata un comision bancar de 6 RON. Daca apare comisionul inseamna ca exista si extrasul cu tranzactia.
Cum apar cu restanta? Si cum reuseste administratorul sa inchida luna contabila. In aceste conditii sigur nu are cum sa ii iasa banca si restul de registre.
Bogdan1459, utilizator
Actiunea se adreseaza judecatoriei
Administratorul de imobil,in conformitate cu dispozitiile in vigoare este angajat al asociatiei de proprietari avand competenta de executie masuri/hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele asociatie
In temeiul disp
L nr 230/2007 Art. 10
Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce Ñin de activitatea asociaÑiei şi au
acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Cenzorul intern poate beneficia de indemnizatie lunara in baza unui contract de mandat
In conditiile in care dv faceti plata lunara a intretinerii detineti document justificativ
Solicitati administratorului,eventual si cenzorului,sa verifice plata cotelor dv de intretinere si sa opereze cuvenitele indreptari de erori materiale privitoare la sume neachitate in termenul stabilit
Anterior oricarui demers in justitie ,asigurati-va asupra temeiniciei motivelor dv de promovare plangere impotriva asociatiei de proprietari
Initial desfasurati acte si actiuni la nivelul asociatiei de proprietari
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu solutionati,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
Incercati clarificarea suspiciunilor dv la nivelul asociatiei de proprietari,deoarece nu toate actiunile promovate impotriva asociatiei de proprietari garanteaza hotarare favorabila reclamantului,in schimb acesta poate sa obtina inclusiv hotarare prin care sa fie obligat la plata cheltuielilor de judecata
Tineti cont inclusiv de aspectul termen de solutionare-avand in vedere distanta intre termenele dispuse de instantele de judecata
Succes pentru solutionare amiabila !

Ooo
ynocentta a scris:

Actiunea se adreseaza judecatoriei
Administratorul de imobil,in conformitate cu dispozitiile in vigoare este angajat al asociatiei de proprietari avand competenta de executie masuri/hotarari dispuse de adunarea generala,presedinte si comitet executiv
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele asociatie
In temeiul disp
L nr 230/2007 Art. 10
Proprietarii au dreptul să cunoască toate aspectele ce Ñin de activitatea asociaÑiei şi au
acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Cenzorul intern poate beneficia de indemnizatie lunara in baza unui contract de mandat
In conditiile in care dv faceti plata lunara a intretinerii detineti document justificativ
Solicitati administratorului,eventual si cenzorului,sa verifice plata cotelor dv de intretinere si sa opereze cuvenitele indreptari de erori materiale privitoare la sume neachitate in termenul stabilit
Anterior oricarui demers in justitie ,asigurati-va asupra temeiniciei motivelor dv de promovare plangere impotriva asociatiei de proprietari
Initial desfasurati acte si actiuni la nivelul asociatiei de proprietari
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu solutionati,puteti sesiza oficial serviciul specializat din primarie
Incercati clarificarea suspiciunilor dv la nivelul asociatiei de proprietari,deoarece nu toate actiunile promovate impotriva asociatiei de proprietari garanteaza hotarare favorabila reclamantului,in schimb acesta poate sa obtina inclusiv hotarare prin care sa fie obligat la plata cheltuielilor de judecata
Tineti cont inclusiv de aspectul termen de solutionare-avand in vedere distanta intre termenele dispuse de instantele de judecata
Succes pentru solutionare amiabila !