avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate maria_madalyna

Activitate maria_madalyna

In 18 august 2006 un prieten a fost implicat intr-un accident auto cu victime. Avea viteza de 58 km/h in zona intraurbana cu viteza maxima legala de 50 km/h si avea permis de 6 luni. Victima, o batrana in varsta de 78 de ani a traversat neregulamentar si fara sa se asigure si in momentul impactului parcursese 4,5m de la carosabil. Raportul de expertiza precizeaza atat ca victima a traversat neglijent cat si ca soferul a avut o reactie intarziata cu 1,5 secunde, si nu ar fi putut evita impactul prin franare decat in cazul unei viteze cu 1,5 km/h mai mici. Victima a decedat pe loc.
In momentul actual procesul este pe rol, partea vatamata fiind reprezentata de fiica victimei care cere daune morale in valoare de 1,5 miliarde lei vechi. Daca mai e nevoie de detalii le dau, nu stiu care sunt cele relevante in proces.
Intrebarea mea este la ce se poate astepta soferul, avocatul i-a spus ca e certa pedeapsa cu inchisoare. Daca a instrumentat cineva un astfel de caz va rog dati-mi un raspuns, nici nu stiu ce avocat sa ii recomand pentru ca toti cei la care a apelat a avut o opinie diferita.
Va multumesc foarte mult, singura nu as fi gasit aceste informatii. Acum stiu cum sa procedez. Oricum, forum-ul asta e nepretuit pentru noi, cei neinitiati in tainele dreptului, si ma bucur ca exista oameni dispusi sa ne ajute.
Multumesc pentru raspuns. Asta era si deruta, pentru ca neavand venituri, nu am dreptul la bursa deoarece venitul mi se calculeaza ca si cum nu as fi casatorita, adica dupa veniturile parintilor. De aceea am intrebat daca imi trebuie declaratie din partea parintilor cum ca nu ma intretin, pentru ca eu trebuie sa justific cumva lipsa veniturilor. Daca tot se calculeaza venitul mediu dupa veniturile parintilor si mebrii familiei lor, eu nu am dreptul nici la bursa, nici la pensie de intretinere?
Iar secretariatul pur si simplu nu a stiut sa imi spuna nimic pana acum, nu au nici o idee si trebuie tot noi sa ne interesam prin alte parti pt ca desi nu ne spun nimic, ei trimit situatiile la un termen pe care nu il afiseaza si ne trezim ca e prea tarziu sa depun dosarul si ei nici macar nu ne spun de ce acte avem nevoie in cazul nostru; stiu doar poezia cu cuponul de pensie si adeverinta de somaj si declaratia de venituri, nici aia completa. In 2 saptamani eu nu am reusit sa vad nici un regulament (desi am tot cerut) de la facultatea mea, iar secretarele te trateaza in ultimul hal, au si tipat la mine (desi eu vorbesc foarte linistit, chiar nu aveau motiv), si pana la urma , din ce ma informasem, tot eu stiam mai mult decat ele.
V-as ramane foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta, caut un raspuns de cateva zile si nu il gasesc!
Am 21 de ani si sunt studenta la Facultatea de Farmacie. Am avut un conflict cu parintii, in special cu tatal, si dupa niste amenintari si discutii dure am suferit un soc emotional. In urma vizitei psihiatrice am fost declarata "apta psihiatric", dar cu depresie anxioasa si traume, astfel ca in prezent evit contactul cu ei. De curand m-am casatorit.
Sper ca nu v-a plictisit prima parte, urmeaza partea juridica. Familia sotului meu ne sustine dupa posibilitati, ne ajuta si prietenii. Sotul meu este si el student, sora lui la fel. Am aflat de curand ca am dreptul legal la pensie de intretinere atat timp cat studiez (pana la 26 de ani). Nici eu, nici sotul meu nu avem venituri sau proprietati. Pot solicita pensie de intretinere, chiar daca sunt casatorita, si care este valoarea acesteia (am o sora de 20 de ani, de asemenea studenta)? Daca nu, care sunt actele necesare pentru bursa sociala (parintii sotului realizeaza sub minim pe economie)? Am nevoie de declaratie de la ei cum ca imi refuza intretinerea? Firma la care lucreaza le plateste si chirie la un apartament si factura telefonica. Intra si acestea la venituri (nu stiu daca acestea sunt declarate undeva, dupa cum nu stiu nici venitul scris pe cartea de munca, oricum, au job-uri de studii superioare)?
Va multumesc pentru rabdare si astept o speranta de la voi