avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate alexandersone

Activitate alexandersone

Buna ziua,

Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns pentru urmatoarea speta:
- Este vorba despre o succesiune, unul dintre mostenitori se afla in SUA, acesta nu are pretentii. Acesta nu este de acord sa mearga la consulat fiind foarte departe.

Intrebare:
- Se poate face la un notar american apostila pentru procura de reprezentare si pentru declaratia de renuntare?
- Daca da, cum trebuie procedat ? Se redacteaza de catre notar in romania se trimite in romana si notarul american doar apostileaza documentul?
- Aveti idee daca este acceptat de catre notarul roman acest tip de document apostilat? Credeti ca as putea intampina dificultati?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns. Link-ul este util.

As mai avea cateva neclaritati: In ceea ce priveste crearea unui portret al unei persoane, am nevoie de acordul persoanei sau a mostenitorului avand in vedere ca scopul este unul comercial? Se supun acelorasi drepturi de autor din link?

In ceea ce priveste picturile/pozele personalitatilor eu le voi folosi ori pentru a prelua un contur (fizionomie, corp) ori pentru a le recrea in stilul personal, adica voi folosi informatiile din picturi/poze pentru a obtine caracteristici si proportii (de exemplu o figura pozata frontal o voi face un portret din profil). In functie de cat de legala este prima varianta ma voi hotara cum sa fac. Banuiesc ca a doua varianta sigur nu va intra sub o incidenta legala?

Legat de familia regala, aveti idee daca se aplica alte legi sau daca este necesara o aprobare din partea acestora? Avand in vedere ca va fi vorba implicit de regele Carol 2 (decedat 1953).

Multumesc!
Buna ziua,

Vroiam sa va intreb ce reprezinta termenul de "Custom Clearence" (vamuire - din ce am gasit pe google)? Mentionez ca intentionez sa infiintez o firma care sa se ocupe de importuri iar producatorul ma intreaba daca firma mea are aceasta abilitate. Are legatura cumva cu codul caen?

Multumesc.
Buna ziua,

Sunt grafician si ma intereseaza daca am dreptul de a crea niste ilustratii cu personalitati istorice din Romania. Acestia sunt decedati si nu stiu daca exista mostenitori, Ei au decedat de mult timp(peste 20 de ani) si sunt personalitati marcante pentru tara noastra. Mentionez ca aceste ilustratii vor fi imprimate si comercializate (de exemplu sub forma de calendare).
Daca o parte din aceste personalitati fac parte din familia regala, se expun altor reguli?
De asemenea daca aceste ilustratii sunt reeditari ale unor poze/picturi vechi intra sub alta incidenta?