avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate em_mihai

Activitate em_mihai

In afara de salariu, nu am avut alte venituri. Din cate stiu D212 se depune in cazul in care ai alte venituri neimpozitate. Pensia pilonul III e pe 30 de ani (contractul incheiat de mine). Eu nu scot banii anual de acolo ca sa fie nevoie de D212.

Citat din OUG 18/2018 din MO 260 din 23.03.2018
Articolul 122 se modifică și va avea următorul cuprins:
„Declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice — Capitolul I. Date privind veniturile realizate
Art. 122.
...
(4) Nu se depune Declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice — cap. I, pentru următoarele categorii de venituri:
a) venituri nete determinate pe bază de normă de venit, cu excepţia celor care au depus declaraţia prevăzută la art. 120;
b) venituri din drepturi de proprietate intelectuală, a căror impunere este finală potrivit prevederilor art. 72;
c) venituri din cedarea folosinţei bunurilor sub formă de arendă, a căror impunere este finală potrivit prevederilor art. 84 alin. (8);
d) venituri sub formă de salarii şi venituri asimilate salariilor, pentru care informaţiile sunt cuprinse în declaraţiile specifice;
e) VENITURI DIN INVESTITII, A CAROR IMPUNERE ESTE FINALA
f) venituri din premii şi din jocuri de noroc, a căror impunere este finală;
g) venituri din pensii;
h) venituri din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal;
i) venituri din alte surse, cu excepţia celor prevăzute la art. 116."
Buna ziua,

Am aflat ca exista un cadru legislativ care permite o deducere de 400 euro/an din impozitul pe profit pentru pensia privata pilonul III.
Tocmai am incheiat un contract pentru o astfel de pensie si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez pentru a beneficia de aceasta facilitate.

Va multumesc.