avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1384 soluții astăzi
Forum Activitate mev1321

Activitate mev1321

Răspuns la discuția problema cesiune creanta
deci pana nu apare la arhiva nu semnez nimic?
Răspuns la discuția problema cesiune creanta
multumesc pentru raspunsuri, acum daca ma suna cineva cum ar trebui sa pun problema cu ei? sa ma duc la ei sa semnez in prealabil un contract, nu?si sper ca ma lasa sa la platesc esalonat ca nu am atatia bani deodata.offf. nu-mi vine sa cred ce mi se intampla.
Răspuns la discuția problema cesiune creanta
la arhiva electronica pe numele meu nu exista nici o inregistrare. am cautat si dupa cnp. ce termen au sa se inregistreze in arhiva?
Răspuns la discuția problema cesiune creanta
si in tot acest timp, nu curg dobanzi si penalitati? nu mi se pare normal. nu stiu aproape nimic despre legi, dar mi se pare ireal cum se pune problema. sa astept.
Buna ziua. am si eu o problema asemanatoare. in anul 2008 am luat un credit de la raiff am achitat ratele in termen pana in luna noiembrie 2009, cand am ramas somera. am facut o cerere de restructurare, am primit aprobarea la ea, nu am semnat insa actul aditional pentru ca mi se parea pur si simplu abuziv, imi mareau perioada cu 2 ani si valoarea ratei cu foarte mult. practic trebuia sa le mai dau 16000 ron in plus fara sa punem la socoteala toate dobanzile, comisioanele etc, care ramaneau la un credit de 39000 ron. in fine, m-au unat cei de la Eos, am vb cu ei , am achitat exact cum mi-au zis, apoi dosarul a plecat de la ei inapoi la raiff, eu la indemnul unei angajate de la restructurari credite din raiff am facut o alta cerere de restructurare care surpriza nici macar nu apare in sistem. si cu toate ca eu am o copie stampilata cu numar de inreg ei au vandut creanta, ca mi-au zis ca nu mai am nici un credit la ei, nu se mai vede nimic, nu imi pot spune nici macar cine a cesionat nimic absolut, nici data la care s-a facut operatiunea, nici daca este intr-adevar vb de cedare de creanta catre vreo firma. la eos nu este ptr ca am sunat eu. ce fac mai departe? eram totusi de buna credinta, incepusem sa achit din datorii cu greu, imprumutandu-ma in stanga si-n dreapta, nu mai conteaza acum, vroiam sa ma duc sa mai achit, dar acum nu mai am unde. cat timp poate sa treaca pana ma contacteaza de la recuperari? sper sa nu treaca 1 an, ca sa curga dobanzi, mi se pare o marsavie tot sistemul asta. avand in vedere ca eram sub incidenta unei cereri neluate in seama, pot cere nulitatea cesiunii, daca ea a fost facuta? sau ii pot da in judecata ptr vre-un motiv. vreau sa platesc creditul, dar nu tot odata ca nu am efectiv cum. si am si un ap pe numele meu pe care nu vreau sa-l pierd
Buna ziua. am si eu o problema asemanatoare. in anul 2008 am luat un credit de la raiff am achitat ratele in termen pana in luna noiembrie 2009, cand am ramas somera. am facut o cerere de restructurare, am primit aprobarea la ea, nu am semnat insa actul aditional pentru ca mi se parea pur si simplu abuziv, imi mareau perioada cu 2 ani si valoarea ratei cu foarte mult. practic trebuia sa le mai dau 16000 ron in plus fara sa punem la socoteala toate dobanzile, comisioanele etc, care ramaneau la un credit de 39000 ron. in fine, m-au unat cei de la Eos, am vb cu ei , am achitat exact cum mi-au zis, apoi dosarul a plecat de la ei inapoi la raiff, eu la indemnul unei angajate de la restructurari credite din raiff am facut o alta cerere de restructurare care surpriza nici macar nu apare in sistem. si cu toate ca eu am o copie stampilata cu numar de inreg ei au vandut creanta, ca mi-au zis ca nu mai am nici un credit la ei, nu se mai vede nimic, nu imi pot spune nici macar cine a cesionat nimic absolut, nici data la care s-a facut operatiunea, nici daca este intr-adevar vb de cedare de creanta catre vreo firma. la eos nu este ptr ca am sunat eu. ce fac mai departe? eram totusi de buna credinta, incepusem sa achit din datorii cu greu, imprumutandu-ma in stanga si-n dreapta, nu mai conteaza acum, vroiam sa ma duc sa mai achit, dar acum nu mai am unde. cat timp poate sa treaca pana ma contacteaza de la recuperari? sper sa nu treaca 1 an, ca sa curga dobanzi, mi se pare o marsavie tot sistemul asta. avand in vedere ca eram sub incidenta unei cereri neluate in seama, pot cere nulitatea cesiunii, daca ea a fost facuta? sau ii pot da in judecata ptr vre-un motiv. vreau sa platesc creditul, dar nu tot odata ca nu am efectiv cum. si am si un ap pe numele meu
Răspuns la discuția sentinta pentru furt calificat
exact la asta ma gandeam si eu!
Răspuns la discuția sentinta pentru furt calificat
multumesc mult pentru raspunsuri. mai am o singura intrebare. e de durata aceasta formalitate, si daca inclupatul nu are nimic pe numele lui....eu raman cu prejudiciul si atat, nu?
Răspuns la discuția sentinta pentru furt calificat
deci numai cu executor se poate. adica trebuie sa ii platesc si lui onorariu. si la avocat la fel. deci s-ar putea sa raman fara nici un leu, sa nu mai recuperez nimic
in 2006 mi-a fost sparta casa. i-au prins pe infractori, s-a judecat procesul, si unul din ei a fost obligat la 12 ani de inchisoare si sa-mi plateasca mie 3000 lei daune materiale. ii pot recupera cumva?