avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin.C

Activitate Cosmin.C

Va multumesc pentru raspunsuri. Casa a fost construita cu 10-12 ani in urma. A fost respectat proiectul mai putin mansarda care a fost facuta de fapt etaj mansardat. Casa este locuita de 7-8 ani si este intr-o stare ok. Acum este necesara o modificare de proiect dupa care se face cadastru si intabulare din cate am inteles. Demersurile au fost deja incepute. Nu este ca si cum as cumpara o casa la gata cu toate actele si tot dar si pretul reflecta situatia actuala a casei.
Am fost la notar impreuna cu vanzatorul, si mi s-a spus ca in baza hartiilor pe care vanzatorul le are momentan putem face acest precontract, conform legii. Acesta are actele de proprietate si a mai scos de la primarie cum ca a inceput demersul pentru a obtine toate actele necesare unei vanzari.. Daca ar fi avut toate actele necesare acum ( cadastru, intabulare etc ) atunci am fi facut direct contractul de vanzare-cumparare.
Si in acest precontract vom scrie ca vanzatorul isi ia obligatia ca pana la data respectiva sa aibe toate actele in regula pentru incheierea tranzactiei, si ca daca doreste sa anuleze intelegerea trebuie sa plateasca dublul sumei primite.
Deci va fi un antecontract facut la notar care se mai numeste promisiune de vanzare cu plata integrala, din cate am inteles.
Va referiti el sa nu isi respecte obligatia contractuala, si sa fiu eu nevoit sa rezolv cu actele casei dupa ce intru in posesia ei? Acesta ar fi un risc pe care as fi dispus sa mi-l asum, la achizitia respectiva. Ma gandesc doar daca exista riscuri majore sa nu pot intra in posesia casei.
Doresc sa cumpar o casa. Casa este finalizata dar nu fost respectat 100% proiectul si de aceea trebuie facut din nou proiect, intabulare si receptia finala. Am cazut de comun acord cu proprietarul sa facem un precontract (promisiune), sa ii achit pretul convenit integral, si in 10 luni de la precontract sa intru in posesia casei, el luandu-si obligatia ca in aceasta perioada sa scoata toate actele necesare. Din cate am inteles, el daca nu isi respecta partea de intelegere cu actele si nu semneaza contractul final peste 10 luni, singura solutie este sa il dau in judecata pentru a intra in posesia casei. Ma intereseaza daca se ajunge la judecata, in cel mai rau caz, ce valoare are acest precontract in instanta si care este de obicei durata pentru a intra in posesia imobilului? Multumesc