avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate locatar456

Activitate locatar456

Buna seara,

Sunt un proaspat administrator de rezidential din sectorul 5 si am cateva nelamuriri pentru care am rugamintea sa ma ajutati:
- exista pompe de apa in subsol si hidrofor; cum bag in listele de intretinere curentul electric ce actioneaza aceste pompe, functie de ce le impart?;
- femeia de serviciu face curatenie si in parcarea subterana . Cum as putea defalca salariul acesteia separat de cei ce au parcare subterana si cei care locuiesc in bloc dar care nu au parcare subterana?;
- exista o bariera de intrare in complex pe baza de telecomanda. Cum bag in liste aceasta bariera ce deserveste 4 condominii?
- este legala solicitarea pt pubele de gunoi de la REBU ? Iar daca nu, atunci de unde pot procura si cui ma pot adresa? ;
- cat este legal pausalul la apa rece in cazul in care nu mi se transmit consumurile?;
- exista locuri de parcare ce nu au fost ahizitionate o data cu apartamentele. Acestea raman disponibile pentru a fi vandute de dezvoltator ulterior, altor doritori din blocurile invecinate. Cum pot incheia legal (o minuta, un proces verbal, o intelegere scrisa cumva) cu noii proprietari dar nu membri ai asociatiei, pentru a plati curentul si femeia de serviciu pentru locul de parcare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sprijin.
Buna ziua,

Am marea rugaminte sa ma ajutati cu niste raspunsuri :
1. O firma de administrare imobile cu unic reprezentant avand studii superioare tehnice (inginer economist diplomat) poate face si activitati de cenzorat?
2. Daca nu, in ce conditii ar fi putea presta activitatile de cenzorat in cadrul firmei? (un curs de contabilitate absolvit din multitudinea de cursuri autorizate de pe net, cu dilpoma aferenta, ar fi suficient?).
3. Ulterior absolvirii acestui curs ce alt cod CAEN ar trebui autorizat pentru activitatile de cenzorat din cadrul firmei?

Va multumesc anticipat.