Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator rezidentiale calcul liste
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator rezidentiale calcul liste

Buna seara,

Sunt un proaspat administrator de rezidential din sectorul 5 si am cateva nelamuriri pentru care am rugamintea sa ma ajutati:
- exista pompe de apa in subsol si hidrofor; cum bag in listele de intretinere curentul electric ce actioneaza aceste pompe, functie de ce le impart?;
- femeia de serviciu face curatenie si in parcarea subterana . Cum as putea defalca salariul acesteia separat de cei ce au parcare subterana si cei care locuiesc in bloc dar care nu au parcare subterana?;
- exista o bariera de intrare in complex pe baza de telecomanda. Cum bag in liste aceasta bariera ce deserveste 4 condominii?
- este legala solicitarea pt pubele de gunoi de la REBU ? Iar daca nu, atunci de unde pot procura si cui ma pot adresa? ;
- cat este legal pausalul la apa rece in cazul in care nu mi se transmit consumurile?;
- exista locuri de parcare ce nu au fost ahizitionate o data cu apartamentele. Acestea raman disponibile pentru a fi vandute de dezvoltator ulterior, altor doritori din blocurile invecinate. Cum pot incheia legal (o minuta, un proces verbal, o intelegere scrisa cumva) cu noii proprietari dar nu membri ai asociatiei, pentru a plati curentul si femeia de serviciu pentru locul de parcare?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sprijin.
1-Consumul electric trebuie calculat distinct pentru pompe ,pentru hidrofor iar cotele individuale le calculati fiunctie de cota indiviza
2-Problemele aferente indemnizatii angajatii asociatiei de proprietari intra in competenta comitetului executiv care in temeiul disp HG nr 1588/2007
Art. 17. - (1) Comitetul executiv al asociaţiei de proprietari are următoarele atribuţii
g) pentru realizarea scopului şi a activităţilor asociaţiei de proprietari, angajează şi demite personalul necesar, încheie şi reziliază contracte cu persoane fizice/juridice;

3-Problema barierei de acces trebuie initial solutionata de catre presedintii asociatiilor sau a celor 4 imobile care beneficiaza de aceasta
4-Adresati-va la prestatorul de servicii REBU
5-Pentru calculul in sistem pausal pausal. consum utilitati
Afirmati
Sunt un proaspat administrator

La cursurile de pregatire st atestare profesionala nu ati parcurs si aceste aspecte ?
La nivelul capitalei opereaza Normele de repartizare a consumului de apa emise de ANRSC.
Valoarea este la apa calda este 3.3 mc / persoana / luna, iar la apa rece de 5,1 mc /persoana / luna. ORDINUL Nr. 29/N al Ministerului Lucrarilor Publice si Amenajarii Teritoriului din 23 decembrie 1993 pentru aprobarea Normativului-cadru privind contorizarea apei si a energiei termice publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr 25/1994. ANEXA 1 la normativul-cadru
6-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care are competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile si fata de terti-inclusiv in instanta de judecata
Presedintele de asociatie este factor decizional,administratorul de imobil in calitate de angajat al asociatiei este factor executional al hotararilor adunarii generale decizii dispuise de comitetul executiv si presedintele de asociatie
7-Aprofundati responsabil limitele de competenta ale administratorului si nu va hazardati sa prestati activitati in afara sferei dv de activitate
Obligatiile dv ca si administrator sunt cele legal prevazute cele consemnate in CIM si fisa postului
Buna ziua,
Si pe mine ma intereseaza cum se plateste curentul electric pentru pompele de apa. Pe nr de persoana sau proportional cu consul sau pe nr de persoane ca si factura de electricitate? Nu ne ati lamurit.
2. Bariera... daca mi se cuvine sa platesc 300 lei . Platesc si cei care nu au masina din asociatie? Cum impart factura? Cine decide? Presedinti? Nu cref...
Factura de curatenie ar trebui la subsol sa fie impartita pe cota indiviza sau nr de pers doar apartamentelor care detin locuri de parcare sau la intreaga asociatie?
Va rog lamurire. Am si eu aceste situatii
1-Energia electrica se achita prin una dintre variantele dispuse de catre comitetul executiv
Niciuna dintre variante nu este perfecta,mai uzitata este functie de consum
2-Bariera se achita strict de catre aceia care beneficiaza de ea
3-Cota individuala curatenie functie de cota parte indiviza
De cand cu rezidentialele astea s-au incurcat tare lucrurile, dar "vorba" spusa/scrisa de @ynocentta - la cursurile cele mai actuale (nu ca cele parcurse de noi, cei mai in varsta - prin anii 2003), de ce nu se discuta aceste aspecte?
Observati ca, chiar si actuala L 196/2018, nu da raspuns la toate intrebarile puse, dar:
- dvs. ca si administratori, din ce motiv vreti sa va legati la cap? Va doare? NU. Nu va doare, nu va legati....
Toate acestea sunt probleme asociatiei de proprietari, condusa de catre AG si un comitet executiv, da? Dvs. administratorul, sunteti intr-un fel sau altul, angajatul asociatiei. Ce face un angajat? Lucreaza conform dispozitiilor trasate de catre angajator....
Nu vreau sa va suparati pe mine, dar eu nu m-as complica, dar este bine ca intrebati aici si poate si prin alte parti. Trebuie sa stiti ca de la Liga Habitat au pornit (chiar acum) o multime de propuneri pentru modificarea prev. L 196, 2018, asa ca bine ar fi sa luati legatura si acolo. Cum s-a mai spus, niciuna dintre variantele propuse nu au sa intruneasca toate sufragiile, au sa fie si multumiti, dar si multi nemultumiti, dar administratorul trebuie sa lucreze legal si in cunostinta deplina a conducerii as. proprietari, altfel o sa i se reproseze de catre unii ca nu a procedat bine, ca ar trebui asa si nu altfel - adica, fiecare dupa propriu interes.

Va doresc mult succes!