Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea facturii ENEL intr-o asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea facturii ENEL intr-o asociatie de propietari

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat :
datele problemei:
-suntem o asociatie de propietari
-avem curte propie iluminata si asigurata cu instalatie video
-avem garaj subteran, iar in acest garaj exista posesori de 1 loc de parcare si posesori de 2 locuri de parcare
-consumul de curent ptr iluminat in curte, inst. video de supraveghere, statie de hidrofor si pompe si iluminatul in garajul subteran este dat de un contor unic.
-pe traseul acestui contor exista un contor enpassant care defalca numai consumul pe garaj.

intrebare : cum se distribuie corect in lista de plata aceste 2 consumuri (pe cota indiviza, pe familie, pe numar de persoane si/sau numar parcari ??):

a. pe consum de curent comun pe iluminat, videosupraveghere si hidrofor
si
b. pe iluminat in garajul subteran

Va multumesc anticipat

Art. 47. - Cheltuielile asociatiei de proprietari sunt urmatoarele:
a) cheltuieli pe numar de persoane care locuiesc sau desfasoara activitati in proprietati individuale;
b) cheltuieli pe consumuri individuale;
c) cheltuieli pe cota-parte indiviza, in functie de suprafata utila a proprietatii individuale;
d) cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociatiei de proprietari;
e) cheltuieli pe consumatori tehnici;
f) cheltuieli de alta natura.
Art. 48. - (1) Stabilirea si repartizarea sumei care priveste proprietatea comuna ce revine fiecarui proprietar din cadrul condominiului se fac proportional cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna.
(2) Cheltuielile efectuate de asociatia de proprietari pentru plata unor servicii de utilitati publice sau de alta natura, legate de proprietatile individuale din condominiu si care nu se factureaza individual pe fiecare dintre acestea, se repartizeaza dupa acelasi criteriu care a stat la baza emiterii facturii, in conformitate cu prevederile contractului incheiat cu furnizorul respectivului serviciu.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...