avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1167 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters47148

Activitate ContSters47148

OK.Multumesc pentru raspunsuri!
editat intentionat.
Editat intentionat.

editat intentionat.
Răspuns la discuția sporul de vechime
Mda.N-am acces la aceste contracte colective.Or sa se uite astia urat daca le cer...
Raman roman in continuare...:(#-o

Pana la urma n-am primit raspuns daca e obligatoriu sporul de vechime sau il poate exclude o firma...

LE: Acum am aflat un raspuns "mai oficial" ca nu exista sporuri,ci exista un spor de fidelitate de 3% indiferent de vechime,care se da pentru cei pana intr-o anumita suma (iau mai mult decat suma x) si la ceilalti se umbla la deduceri si la alte manevre ca sa se ajunga la acelasi salariul.
Cam asta am aflat.

Ma intereseaza sa stiu,atunci cand plec din firma ce sporuri sa le cer retroactiv,pe care nu le pot inhiba prin ccm sau ccim,etc,care sunt prin lege indiferent de contractul "local" de munca care il face firma asta.
Răspuns la discuția sporul de vechime
pakos a scris:

Sigur ca puteti. Puteti sesiza in prima faza ITM si sa ii solicitati sa cerceteze aceste aspecte, sau sa il solicitati prin instanta, chiar si dupa incetarea raporturilor de munca. Sporul de vechime poate fi inclus si in salariul de baza, si atunci nu il gasiti pe fluturas.


Si cum aflu daca e inclus in salariul de baza?
Adica care ar fi modalitatea.
Momentan nu pot sa fac figuri,decat sa ma interesez prin firma.
E rau ca asta e un punct de lucru si toata treaba se face la bucuresti la sediul central.
Răspuns la discuția sporul de vechime
Salut,
Doresc sa stiu daca sporul de vechime in munca e obligatoriu.
La noi in firma unii primesc sporuri,iar altii nu.
Am vorbit cu contabila si afirma ca ea stia de 3 sau 5% dupa 3 ani de munca,dar indiferent de vechime,adica nu se schimba nici daca ai 30 ani de vechime.
Eu am 4 ani si 8 luni de munca in aceasta firma.E prima firma,care mi-a facut cartea de munca.
M-am uitat pe fluturas si nu apare nici un spor.(la noi nu sunt alte sporuri)
Pe fluturas apar urmatoarele informatii:
TIMP LUCRAT
DIF_VENITBRUT (habar n-am ce e asta)
VENIT BRUT
AJ SOMAJ ANGAJAT
CASS angajat
CAS Datorat de angajat
VENIT NET
DEDUCERE DE BAZA [nici asta nu stiu ce e]
VENIT BC IMPOZIT [idem]
IMPOZIT
SALARIU NET
REST DE PLATA
AVANS PLATIT
--

Ma intereseaza sa stiu daca as putea sa cer acest spor de vechime si daca,in caz de imi dau deminisia,sa le cer retroactiv sporul de vechime.

Unde ar trebui sa gasesc acest spor de vechime daca nu pe fluturas? (pe cartea de munca nu apare nici o indemnizatie)

Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția sporul de vechime
Salut,
Am si eu o intrebare referitor la o problema asemanatoare:
Sunt angajat la o firma si nu exista sporuri.Avem salariul de baza,trecut in cartea de munca,dar nu imi apare vechimea in munca pe fluturas.Avem contract colectiv de munca pe unitate (banuiesc ca nu mai isi face evectele cel la nivel national) , deci e posibil si legal sa nu ne acorde vechimea daca nu e scris in CCM pe unitate?

PS: care e vechimea de la care se incepe indemnizatia? 5 ani?
Se pun si 6 luni de armata + studiile superioare?
Răspuns la discuția Urgent!!!
zzenovia a scris:

Fiecare salariat trebuie sa cunoasca legile tarii , daca nu se poate documenta singur , poate sa se informeze . Cand ai 1000 de salariati , nu poti discuta cu fiecare multitudinea de acte normative in vigoare .


Nu cred ca trebuie sa discuti.Ii informezi cu o nota oficiala sau cum se numeste...
Cand e vointa se poate...
Răspuns la discuția licente programe
Intra pe www.orda.ro si ai acolo registrul national al programelor pentru calculator.Poti sa cauti acolo ce program ai nevoie.Oricum am vazut ca lista e facuta cam varza,nu e ceva de genul proprietar - pachet software,e si firma care si-a inregistrat cererea - pachet software,deci te poate duce in eroare.