avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate silviu.sandu

Activitate silviu.sandu

Va referiti la a) posturile pe care sunt angajati corespund listei cuprinzand ocupatiile mentionate in anexa
In sensul ca desi am diploma de ajutor analist si lucrez in cadrul serviciului IT nu sunt incadrat pe un astfel de post ?
multumesc
Buna ziua,
Lucrez in sistemul bugetar, in cadrul unei C.A.S. de Sanatate, incadrat ca si consilier superior in cadrul Serviciului Tehnologia Informatiei.
Am absolvit liceul la clasa de informatica , cu diploma de bacalaureat si un atestat de ajutor analist programator tehnica de calcul . Apoi am absolvit Facultatea Tehnica de Constructii– specializarea inginerie economica.

In cadrul servicului IT de la actualul loc de munca ( unde am o vechime de aprox 7 ani) desfasor o serie de activitati ( mentionez ca nu fac programare ) cum ar fi instalarea si configurarea statiilor de lucru ale utilizatorilor, servere, instalari software, planuri de backup si recuperare date in caz de dezastru, etc ( aferente COD CAEN 6209 –prevazut in Ordinul. 20.463 la art. 1 ) .

Intrebarea pe care doresc sa v-o adresez si sa ma lamuriti este daca apreciati ca ma pot incadra la scutirea de impozit din salariu ( de 10% inteleg ), in conformitate cu ORDINUL COMUN 20.463 / 11 apr 2023 emis de Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării.

Ce demersuri ar trebui sa fac in cadrul institutiei publice in care lucrez pentru a beneficia de aceasta facilitate fiscala ?

Va multumesc frumos pentru clarificari.
Va multumesc mult pentru raspuns. Asa voi face.
Am primit astazi (24.05.2022) o amenda de la Politia Locala S6 la cutia postala ( PV contraventie si PV de afisare) in valoare de 2.000 de lei pe motiv ca nu am raspuns unei solicitari trimise catre mine de a comunica datele utilizatorului care a parcat auto pe domeniul public ( iarba ).
Amenda face referire la HCLS6 222/2016 care are ca si contraventii sume de la 250 la 500 lei.
Solicitarea( scrisoarea de informare presupusa) de a furniza datele la care se face referire in PV are o data din viitor ( 06.12.2022). Precizez ca nu am primit asa ceva nici la domiciliu si nici la cutia postala. Nu am semnat pe vreun astfel de document. Pana si modelul masinii din PV difera de realitate ( Focus in loc de Mondeo).
Este adevarat ca masina a fost la un prieten care a parcat neregulamentar, dar mi se pare complet abuziv sa emiti o amenda de 2.000 de lei pentru faptul ca nu am dat curs unei solicitari ( pe care nu am primit-o) si care inteleg ca nu este de competenta Politie Locale.
In aceasta situatie era mai realist sa imi emita PV de parcare neregulamentara direct pe numele meu.
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebuisa procedez in termenul legal de contestatie de 15 zile pentru anularea acestei amenzi pe care o consider complet abuziva si lipsita de probe ( dovada expedierii solicitarii de date, semnatura mea).
Multumesc frumos.