avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate Matetrucker

Activitate Matetrucker

Buna ziua,
Se poate reduce perioada de suspendare permisului de conducere cu exament teoretic, retinut pentru 120 de zile datorita depasirii vitezei legale cu mai mult de 70km/h?
Dupa o analiza mai atenta a OUG 1/27 ian 2022 care aduce completari la OUG195/2002, se intelege ca se poate reduce perioada de suspendare
Multumesc
Buna, am platit suma unei facturi in totalitate care reprezenta valoarea unei servicii de montarea camerelor de supraveghere la un termen de montare stabilit initial. Desi nu s-au prezentat in timp de 2 luni cu montarea dispozitivelor am decis sa-mi recuperez banii de la ei, prin factura storno, insa imi transmit ca nu se poate rambursa suma in totalitate pentru ca se mai pricepe o taxa de 12% din valoarea facturii emise spre mine pentru returnarea dispozitivelor catre fabricantul lor. Este legal sa se faca o astfel de procedura?
Va multumesc anticipat
Multumesc domnu Razvan !!!
Si permisul de conducere se va suspenda si daca da pe cat timp ?
Sunt cam dezamagit de atata timp de cand astept.. sunt angajat in strainatate ca sofer insa cu dovada nu se poate trece frontiera
Buna,
Am provocat un accident rutier in Ianuarie
Circuland in trafic in coloana, la un moment dat coloana s-a oprit brusc in fata mea dar din pacate am lovit masina care circula in fata mea din cauza poleiului de pe drum si nepastrarea distantei intre vehicule.
Masina pe care l-am lovit a fost tamponata intr-o alta masina insa foarte putin deoarece a avut numai zgarieturi pe spatele masinii
Soferul Masinii in care am intrat eu a fost dus la urgenta cu dureri de gât
Nu s-a depus plangere penala
Permisul meu de conducere a fost predata la politie,momentan conduc cu dovada.
Pentru mine s-a aplicat dosar penal
Victima nu stiu daca are peste 10 zile de ingrijire medicala sau nu
Toti au fost testati cu alcoolomia, la toti era rezultatul negativ
astept raspunsuri la care ma pot astepta in viitor pentru varianta care este cu sub 10 zile de ingrijire medicala a victimei si varianta care este peste 10 zile de ingrijire medicala a victimei.
Multumesc!!