Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, Se poate reduce perioada de suspendare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, Se poate reduce perioada de suspendare permisului ...

Buna ziua,
Se poate reduce perioada de suspendare permisului de conducere cu exament teoretic, retinut pentru 120 de zile datorita depasirii vitezei legale cu mai mult de 70km/h?
Dupa o analiza mai atenta a OUG 1/27 ian 2022 care aduce completari la OUG195/2002, se intelege ca se poate reduce perioada de suspendare
Multumesc
Matetrucker, utilizator
OUG 195/2002
art. 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.
....
Art.104 alin. 2 interzice acest lucru, în cazul :
.....

b) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus pentru săvârșirea contravențiilor prevăzute la art. 102 alin. (3) lit. a) sau art. 102 alin. (4);
....

Cornel Vasile a scris:

OUG 195/2002
art. 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.
....