avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate Anda_B

Activitate Anda_B

Răspuns la discuția Notar cu probleme
Ma intereseaza care este procedura (fara a apela instanta de judecata) pentru a schimba notarul in vederea continuarii succesiunii. Trebuie sa se existe un acord intre vechiul notar si potentialul notar in vederea transferului de dosar?
Trebuie sa rezolv aceasta problema destul de repede
Va multumesc
In urma decesului tatalui meu s-a deschis dosarul de succesiune la un notar. In acest timp pe se afla pe rol un dosar de mostenire al tatlui meu, dosar care s-a finalizat printr-o noua mostenire ce i-ar fi revenit lui. Am inteles ca pentru a intra in posesia bunurilor trebuie redeschisa succesiunea la un alt notar. Problema mea este ca acest notar este o persoana foarte dificila si ma tot trimite prin procese de lamurire a situatiei materiale, pentru ca nu se face referire si la anumite bunuri din dispozitiv asupra carora nu exista neclaritati.
Vreau sa stiu daca exista posibilitatea trasferarii intregului dosar de succesiune catre un alt notar, deoarece nu mai pot sa suport "colaborarea" cu o asemenea persoana. Nu vreau sa ajung in situatia de a deschide un proces impotriva acestui notar
Am mostenit o proprietate compusa din teren (cota indiviza) si susbsolul imobilului aferent acestui teren. Dupa ce am mostenit aceasta proprietate am constatat ca actul de proprietate al defunctului prezinta mai multe erori si omisiuni care m-au impiedicat sa realizez intabularea proprietatii in vederea vanzarii acesteia. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a ceda unuia dintre coindivizari dreptul de proprietate pe care il detin asupra terenului si partea din imobil doar prin cedarea dreptului de proprietate fara a mai fi intabulat.