Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare drept de proprietate

Am mostenit o proprietate compusa din teren (cota indiviza) si susbsolul imobilului aferent acestui teren. Dupa ce am mostenit aceasta proprietate am constatat ca actul de proprietate al defunctului prezinta mai multe erori si omisiuni care m-au impiedicat sa realizez intabularea proprietatii in vederea vanzarii acesteia. As vrea sa stiu daca exista posibilitatea de a ceda unuia dintre coindivizari dreptul de proprietate pe care il detin asupra terenului si partea din imobil doar prin cedarea dreptului de proprietate fara a mai fi intabulat.
Nu veti putea instraina fara intabularea in Cartea Funciara.